Prie sričių ir profesinių grupių, kurioms privalomas profilaktinis testavimasis dėl COVID-19, nuo rugsėjo 13 dienos priskiriamas ir gamybos sektorius. Tai liečia ir daugumą mūsų narių dirbančių gamyboje. Gamybos įmonių darbuotojai, kurie nėra vakcinuoti ar persirgę COVID-19, privalės profilaktiškai testuotis kas 7–10 dienų. Pasigirdus nerimui dėl testavimo vietose susidarysiančių eilių, A. Dulkys tikina, kad testuotis reikia kas 7–10 dienų. Todėl nereiškia, kad rugsėjo 13 d. visi turi atlikti testavimąsi, tai padaryti galima 7–10 dienų bėgyje.

Apklausę savo narius apie periodinio darbuotojų testavimo organizavimą, sužinojome, jog kai kuriose įmonėse visą atsakomybę dėl testavimosi turi prisiimti darbuotojai. Atkreipiame dėmesį, kad vadovaujantis Vyriausybės nutarimu, darbuotojų sąrašus sudaro ir atnaujina darbdavys bei informuoja darbuotojus apie pareigą atlikti tyrimą. Darbdavys privalo užtikrinti, kad dirbtų tik pasitikrinę ir nesergantys darbuotojai.

Informuotas darbuotojas tyrimui turi užsiregistruoti pats ir pateikti darbdaviui įrodantį dokumentą, kad atliko tyrimą ir gavo neigiamą atsakymą.

Darbuotojui atsisakant testuotis, darbdavys pirmiausia jam turi pasiūlyti bekontaktį ar nuotolinį darbą. Jeigu darbuotojas atsisako tokio darbo ar įmonė neturi galimybės tokių darbo sąlygų suteikti, tik tada darbuotoją galima nušalinti nuo darbo nemokant atlyginimo. Tokiu atveju nušalinimas nuo darbo yra teisėtas. Darbdavys negali atleisti iš darbo darbuotojo, kuris atsisako periodiškai testuotis. Jeigu taip įvyktų, darbuotojas turėtų kreiptis į Darbo ginčų komisiją, kuri spręs, ar iš tiesų buvo neteisėtai atleistas.

Tyrimai yra atliekami valstybės lėšomis, o vidutinį darbo užmokestį darbuotojams už sveikatos patikrinimams sugaištą laiką apmoka darbdavys.Tyrimus Galimybių pasui gauti apmoka patys gyventojai, išskyrus nėščiąsias ir kontraindikaciją vakcinacijai turinčius asmenis.

Galimybių pasas gali būti naudojamas tik kaip vienas iš būdų, kuris patvirtina, jog darbuotojui nereikia testuotis, todėl jo turėjimo reikalavimas yra neteisėtas.

Darbuotojų, kurie privalo pasitikrinti, sveikatos duomenys tvarkomi Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (toliau – ESPBI IS). Darbuotojai, kurie privalo pasitikrinti, darbdaviui turi pateikti sveikatos patikrinimo rezultatus iš ESPBI IS.

Privalomi ir profilaktiniai tyrimai – D.U.K.

Parengta remiantis TV3, https://koronastop.lrv.lt/ inf.