Užimtumo rodikliai nuolat atsiduria dėmesio centre. Tačiau svarbu ne tik, kiek žmonių dirba, bet ir kokiomis sąlygomis jie dirba. Tai ypač aktualu vertinant pastaruosius poslinkius darbo rinkoje ir nestandartiniu darbo sutarčių populiarėjimą, kai net prireikė Europos Teisingumo Teismo sprendimų nustatyti, kad, pavyzdžiui, „Uber“ vairuotojai yra darbuotojai, o ne laisvai samdomi darbuotojai.

Sąvoka „darbo sąlygos“ apima daug aspektų, pradedant atlyginimu, darbo valandomis, sveikata ir sauga darbe, baigiant išmokomis, konkrečiomis pareigomis ir kt. Ji apima ir vadinamuosius bandomuosius laikotarpius, kurie kartais nebeatitinka savo paskirties ir tampa paprasčiausiu būdu apsirūpinti pigia ir lanksčia darbo jėga. Vis dėlto svarbu, kad darbuotojai iš anksto žinotų ir suprastų šias sąlygas – tai ne visada paprasta – ir, kai tik įmanoma, iš karto būtų informuojami apie bet kokius pasikeitimus, taip užtikrinant jiems nuspėjamumą.

Todėl Europos Komisija siūlo reglamentą, kuris taptų nuosekliu pagrindu, užtikrinančiu darbuotojams šią teisę žinoti. Vis dėlto pasiūlymas tebeturi keletą problemų, pavyzdžiui, susijusių su jo apibrėžties „darbuotojai“ taikymo sritimi. Dėl sparčios darbo rinkos raidos atsirado įvairiausių naujų darbo formų, pavyzdžiui, pagal paslaugų kvitus dirbančių darbuotojų ir interneto platformose dirbančių asmenų, kuriems dėl jų nestandartinių darbo sutarčių netaikoma įprasta darbuotojo apibrėžtis.

Tai, aišku, būdinga ne vien naujoms darbo formoms: nestandartinės sutartys, pavyzdžiui, nenustatytos apimties sutartys ir komandiruotų ir namų ūkio darbuotojų darbas egzistuoja jau seniai ir daugelio jų darbo sąlygos labai mažai nuspėjamos, todėl jiems sunku praktiškai derinti profesinį ir asmeninį gyvenimą. Nuspėjamumas taip pat leidžia suderinti darbą ir mokslą arba papildomą darbą ne visą darbo dieną.

Visais šiais atvejais derybos dėl kolektyvinių sutarčių yra pagrindinis būdas užtikrinti tinkamas darbo sąlygas ir sveikintina, kad tai paminėta Komisijos pasiūlyme. Kadangi populiarėjant naujoms darbo formoms šios lanksčios sąlygos tampa vis įprastesnės, reikia aiškių ir įtraukių darbuotojų ir darbdavių apibrėžčių, kad būtų užtikrinta, kad darbuotojams skirtos griežtos nuostatos nebūtų paprasčiausiai apeinamos pasitelkiant naujas darbo formas ir kad naujos realijos (pavyzdžiui, darbdavio apmokamas mokymasis visą gyvenimą ir su tuo susijęs mokymas) netaptų papildoma našta darbuotojams.

 

EESRK inf.