Darbuotojai, nelaukdami liepos, kai įsigaliojo naujas darbo santykių teisinis reguliavimas, užplūdo Valstybinę darbo inspekciją (VDI). Birželį darbo neteko pusantro karto daugiau asmenų negu liepą.

Sprendžiant vien iš statistinių duomenų galėtų atrodyti, kad darbo rinką ištiko kažin kokia krizė: kaip informavo „Sodra“, birželį darbo sutartis nutraukė net 61 894 darbuotojai, 4,4 tūkst. daugiau nei pernai tą patį mėnesį.

Tačiau liepą darbo neteko beveik 21 tūkst. žmonių mažiau negu prieš mėnesį. Atsisveikinimų su darboviete skaičius birželį visuomet lenkia liepą, bet šiemet tas atotrūkis beveik triskart didesnis nei pernai.

Prognozės, kad darbdaviai laukia Darbo kodekso kaip atlaidų ir tuoj puls paprasčiau, išmokėdami mažesnes išeitines kompensacijas atleisti žmones iš darbo, nepasitvirtino. Darbdaviai ir jų nebepageidaujami darbuotojai savo santykius išsprendė dar iki naujo Darbo kodekso įsigaliojimo.

Atleidimo rekordas – birželį

Birželį buvo daugiau ir palikusiųjų darbo vietą savo noru (pernai – 38 023, šiemet – 40 384), ir atleistųjų darbdavio iniciatyva be įspėjimo darbuotojui pažeidus darbo sutarties sąlygas (pernai – 1682, šiemet – 1738).

Labiausiai – net 77 proc. – pagausėjo atleistųjų šalių susitarimu. Šį birželį draugiškai susitarti pavyko 3973 darbuotojams, o pernai – 2242. Tačiau gerai žinoma, ką pagal seną Darbo kodeksą neretai reiškė tas šalių susitarimas.

Tiesa, su darbdaviais atsisveikinę žmonės į darbo biržą neskuba. Kaip informavo Lietuvos darbo birža, šių metų birželį užregistruota 18,8 tūkst. (pernai – 19,8 tūkst.), o liepą – 21,5 tūkst. bedarbių. Pernai jų būta 20,6 tūkstančio.

 

Per dieną konsultantai sulaukia iki 200 skambučių

Pagal gyventojų, kurie kreipiasi į Valstybinę darbo inspekciją (VDI) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, srautus galima daryti prielaidą, kad prieš įsigaliojant naujam Darbo kodeksui žmonės ne taip jau džiaugsmingai traukėsi iš darbo. Dabar VDI darbuotojams per dieną tenka atsakyti į maždaug 150, o kartais – net į 200 paklausimų.

Tiesa, pasak VDI Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus vedėjos-vyriausiosios darbo inspektorės Irinos Janukevičienės, srautai padidėjo jau praėjusių metų pabaigoje, kai buvo planuota, kad naujas Darbo kodeksas įsigalios nuo sausio.

Ypač daug skambučių, elektroninių laiškų sulaukta paskelbus datą, kada iš tikrųjų bus naujai reglamentuojami darbo santykiai. Procentais neskaičiuojama, kiek darbdavių ir kiek darbuotojų kreipiasi dėl konsultacijų, bet, bent jau sprendžiant iš bendros Darbo ginčų komisijos statistikos, absoliuti jų dauguma – darbuotojai.

I. Janukevičienė pasakojo, kad žmonėms kyla įvairių klausimų. Šiuo metu specialistų dažniausiai teiraujamasi dėl atostogų – gal todėl, jog dabar vidurvasaris. Bet daug neaiškumų kyla ir dėl darbo sutarčių sudarymo, klausiama, ar jas reikia perrašyti įsigaliojus naujam Darbo kodeksui, taip pat dėl darbo apmokėjimo sistemos, mat darbdaviams iškelta daug naujų įpareigojimų – parengti nediskriminavimo, lygiateisiškumo ir kitų naujų sąlygų sistemas.

Pirmą mėnesį, kai įsigaliojo Darbo kodeksas, padaugėjo kreipimųsi ir į VDI Darbo ginčų komisiją. Pernai liepą sulaukta 515 prašymų, o šiemet – 544. Tačiau bumas kilo jau laukiant naujojo kodekso: tendencijos atitinka „Sodros“ statistiką – darbuotojai skubėjo aiškintis santykius dar iki liepos.

Pavyzdžiui, šių metų gegužę į Darbo ginčų komisiją kreiptasi 710 kartų, o pernai tą patį mėnesį – 473. Tiek tada, kai galiojo senasis Darbo kodeksas, tiek dabar apie 90 proc. kreipimųsi būna dėl darbo užmokesčio. Dažniausiai tiesos Darbo ginčų komisijoje ieško darbuotojai. Pavyzdžiui, liepą kreipėsi 529 darbuotojai ir tik 15 darbdavių.

Kreipimųsi į šios komisijos skyrius kasmet vis gausėja, nes ginčai nagrinėjami supaprastinta tvarka, nemokamai ir greitai. Tačiau jų dar daugės, mat anksčiau dėl neteisėto atleidimo ir kitų dalykų reikėjo kreiptis į teismą, o dabar ir atleidimo iš darbo, ir neturtinės žalos, ir nušalinimo nuo darbo klausimus, ir kolektyvinius darbo ginčus nagrinės Darbo ginčų komisija. Pasak I. Janukevičienės, jau sulaukta kelių tokių kreipimųsi, remiantis liepą įsigaliojusiomis darbo santykių teisinėmis normomis.

VDI rengiasi didėjančiai darbo apimčiai. Šiemet trys naujos teritorinės Darbo ginčų komisijos įsteigtos Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose. Dabar jų iš viso bus septyniolika.

Abiem apsimoka skirtis geruoju

„Santykinai visiems – tiek darbdaviams, tiek darbuotojams – buvo palankus metas atsisveikinti dar prieš įsigaliojant naujam Darbo kodeksui.

Abi šalys turėjo galimybę susitarti lanksčiau. Nors pagal naują Darbo kodeksą atleidimo iš darbo išmokų dydis sumažėjo, darbdaviai tiems, kurie nebuvo idealūs darbuotojai, siūlė atsisveikinti gražiuoju pagal seną Darbo kodeksą.

Išmokos didesnės, bet jei žmogus dirbo ilgą laiką, darbdaviui geriau atleisti jį šalių susitarimu, nors ir sumokant daugiau, nes vienašališkas atleidimas gali sukelti teisminį ginčą. Darbuotojai, kurie suprato, kad jei tai įvyks pagal naują Darbo kodeksą ir jie gaus mažesnes išmokas, sutiko išeiti iš darbo“, – kodėl tiek daug darbuotojų buvo atleista birželį, prieš įsigaliojant naujam Darbo kodeksui, aiškino darbo rinkos ekspertas, personalo paieškos ir atrankos bendrovės „Alliance for Recruitment“ partneris Andrius Francas.

Tiesa, šiek tiek įtakos statistikai gal galėjo padaryti ir didesni restruktūrizacijos projektai, pavyzdžiui, „Lietuvos geležinkeliuose“. Tačiau pagrindinė tendencija, kad tiek įmonės, tiek darbuotojai patogesnį kompromisinį atsisveikinimo būdą rado dar prieš įsigaliojant naujam Darbo kodeksui.

Artimiausio laikotarpio darbo rinkos prognozė, anot eksperto, yra tokia: „Didelių pokyčių nebus, nes darbuotojai nesimėto, o situacija darbo rinkoje įtempta.“

Šaltinis: © Lietuvos žinios