Naujojo Darbo kodekso (DK) nuostatas apsvarstęs bei dalį jų pakeitęs Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK) delsia skelbti ir savo išvadas, ir pataisytą svarbaus įstatymo projekto variantą. Komiteto vadovė aiškina, jog beveik 600 puslapių tekstas tris savaites redaguojamas, tačiau profsąjungų atstovai įtaria, kad delsiama ne be pagrindo.
Užsimenama, kad po narstymo Seimo SRDK naujojo DK projektas pasikeitė iš esmės, o su tuo nesutinka liberalų socialinį modelį siūlanti Vyriausybė. Kad ir kaip būtų, šio paketo svarstymuose tiek sąmyšio, kad net Trišalės tarybos nariams sunku susigaudyti esamų DK variantų miške.
Šimtai pasiūlymų Vasario pabaigoje paskelbus, jog po kelių mėnesių įtempto darbo DK svarstymas SRDK baigtas, atrodė, kad šio didelio dokumento perspektyos bus aiškesnės, bet atsitiko priešingai. Tąsyk komiteto atstovai išplatino pranešimą, kad pagal jų sprendimus patikslintas įstatymo projektas kartu su SRDK išvada netrukus bus įregistruotas.
Nors Seimo pavasario sesija yra prasidėjusi, viešai prieinamo DK projekto varianto nėra. SRDK buvo paskirtas kaip pagrindinis komitetas DK apsvarstyti, tačiau dar vakar jo išvados registre nebuvo. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete, kuris paskirtas kaip papildomas, pernai rudenį apsvarstyti 358 pasiūlymai, taigi SRDK jų buvo dar daugiau. Vien Seimo nariai yra įregistravę 84 pasiūlymus dėl daugiau nei pusšimčio DK straipsnių. SRDK pirmininkė socialdemokratė Kristina Miškinienė LŽ aiškino, kad komiteto išvada yra įteikta redaktoriams, esą procesas užtruko dėl didelės darbo apimties. „Išvadą sudaro beveik 600 puslapių. Prašėme Seimo pirmininkės, kad paskubintų, su ministerija (Socialinės apsaugos ir darbo – aut.) ir su komitetu suderinome, atidavėme redaktoriams. Darbą baigėme vasario pabaigoje, o tada dar derino ministerija“, – dėstė ji.
Bergždžias darbas?
K. Miškinienės manymu, iki kovo pabaigos naujasis DK projektas su komiteto pataisymais bus įregistruotas, nes darbas iš esmės baigtas – beliko apsvarstyti socialinio draudimo įstatymų pakeitimus. „Visas kodeksas, lydimieji projektai, užimtumo ir nedarbo draudimo įstatymai apsvarstyti – viską atidavėme“, – tikino ji. Tačiau premjeras Algirdas Butkevičius neseniai dar kartą paragino Seimą paskubinti socialinio modelio svarstymus ir nurodė, kad DK projektui pasiekus parlamento plenarinių posėdžių salę Vyriausybė pasiūlys pluoštą pataisų, grąžinančių Trišalėje taryboje suderintas nuostatas. Tai reiškia, kad nuo praėjusių metų birželio, kai Seimui buvo pateiktas naujojo DK projektas, parlamente diskutuota ir siūlomi pakeitimai svarstyti tarsi be reikalo. „Nemanau, kad darbas buvo bergždžias. Yra labai daug įvairių iššūkių. Subalansuoti pozicijas – ne toks lengvas darbas. Jeigu bus registruota naujų pasiūlymų, juos svarstysime. Ir komitetas arba pritars, arba nepritars. Jeigu nepritars, tuomet plenarinių posėdžių salėje bus apsispręsta galutinai. Žinoma, ten gali būti balsuojama ir kitaip“, – svarstė K. Miškinienė.
Laukia jungtinio varianto
Darbdavių organizacijų atstovas Trišalėje taryboje Gediminas Rainys laikosi nuomonės, kad politikai pagaliau turi susitarti ir pateikti galutinį jų siūlomą variantą, o tada suinteresuotos šalys išdėstys savo poziciją. „Prie to greičio jau buvome įpratę – pats naujojo DK startas buvo labai greitas, būta net kelių variantų. Nelaukta Trišalės tarybos nuomonės, iškart pateikta Seimui. Buvo ir ministerijų DK variantai su pataisomos. Taigi ne vienas“, – pasakojo jis. G. Rainys priminė, kad ir svarstymai Seime prasidėjo kur kas anksčiau, nei dėl DK nuostatų susitarta Trišalėje taryboje. Taigi Seimo komitetuose atsiradę pasiūlymai, anot jo, turės vėl būti svarstomi Trišalėje taryboje.
G. Rainys pažymėjo, jog jų tiek daug, kad reikėtų dar palaukti, kol bus pateiktas DK projektas su visais pataisymais.
„Papildomų svarstymų nerengėme. Kaip pagrindą laikome DK variantą, kurį Trišalė taryba aprobavo prieš porą mėnesių. Kai bus pateikti svarstyti keitimai, priimsime atskirąją nuomonę“, – minėjo jis.
G. Rainio manymu, politikai galiausiai privalo pristatyti jungtinį DK variantą. „Buvo darbo, kol visas ankstesnes versijas atrinkome. Dabar žiūrėsime tik į jungtinį variantą“, – pabrėžė jis.
Įtaria klastą
Kiekvieno naujo siūlymo Trišalė taryba apsvarstyti tiesiog nespėtų – renkamasi pusei dienos kas kelias savaites.
Profesinių sąjungų konfederacijos atstovė Trišalėje taryboje Gražina Grudzienė priminė, kad ši taryba naujojo DK projektą svarstė visą vasarą, susirinko į 17 posėdžių, tačiau Vyriausybė, nesulaukdama suinteresuotų šalių nuomonės, Seimui pateikė savo DK variantą.
„Sugaišome daug laiko, vaikščiojome į kiekvieną SRDK posėdį, kai kurie vyko iki vasario 25 dienos, nuo 9 iki 18 valandos. Dabar, matyt, suprasta, kad komitete DK projektas pernelyg pasikeitė, taigi marinuojama“, – piktinosi ji. G. Grudzienės teigimu, po svarstymų Seimo komitetuose egzistuoja vadinamoji redakcinė DK versija, tačiau ji nėra skelbiama.
„Tai, matyt, daroma specialiai. Nes tas variantas DK užsakovams pasidarė nepalankus. Nenešama į posėdžių salę kol kas todėl, jog greičiausiai bijoma, kad šios sudėties Seimas balsuos už DK su komiteto pakeitimais“, – kalbėjo ji.
Seimo opozicija suskaičiavo, kad svarstant DK projektą SRDK iš beveik 270 iš esmės pakeisti 167 jo straipsniai. Tačiau komiteto vadovė K. Miškinienė su tokia statistika nesutiko – esą kai kurie pakeitimai techniniai. „Norint įvertinti, kas keitėsi, reikėtų žiūrėti pastraipsniui ir aiškinti. Bandžiau skaičiuoti, bet kol kas nesu iki galo to padariusi“, – prisipažino ji LŽ. Premjeras A. Butkevičius prieš kurį laiką sakė, kad socialinis modelis neturėtų būti „apipešiotas“, ir kritikavo Seime atsiradusias DK pataisas.
Šią savaitę su ekonomistais susitikęs Vyriausybės vadovas išgirdo, kad geriau jau DK nepriimti, nei patvirtinti, ekonomistų žodžiais, populistinį, neradikalų, pagal profesinių sąjungų pageidavimus pataisytą įstatymą.