2011 m. gegužės 24 d.
Verslininkų, profesinių sąjungų ir Vyriausybės diskusijose dėl minimalios mėnesio algos (MMA) kėlimo tašką padėjo Prezidentė, pareiškusi, jog šiuo klausimu yra rastas politinis sutarimas. Esą yra realu, kad nuo 2012 metų sausio MMA galėtų didėti, tiesa, ji kol kas nepasakė kiek.

Gegužės 23 d. šį ir kitus svarbiausius antrojo pusmečio darbus, 2012 m. biudžeto formavimo aspektus, priemones emigracijai stabdyti, nedarbui mažinti ir verslo aplinkai gerinti Prezidentė Dalia Grybauskaitė aptarė su Premjeru Andriumi Kubiliumi ir jo vadovaujamos Vyriausybės ministrais.

 

Tuo tarpu Finansų ministerija paskaičiavo MMA didinimo poveikį viešiesiems finansams. „Jei minimali mėnesinė alga būtų didinama iki 900 litų, nekeičiant neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD), nacionalinis biudžeto išlaidos (dėl viešajame sektoriuje dirbančių atlyginimų padidinimo pagal MMA ir su MMA susijusių mokėjimų) padidėtų 85,6 mln. litų, jų neatsvertų šiek tiek padidėjusios „Sodros“ ir PSDF pajamos“, – teigiama ministerijos pranešime.

 

Šiuos skaičiavimus netrukus sukritikavo Seimo Socialdemokratų partijos frakcija teigdama, jog „Finansų ministerijos specialistai kažkodėl suskaičiavo tik algos didinimo poveikį valstybiniame sektoriuje, akivaizdžiai „užmiršdama“ privatų verslą“.

 

„Stebina toks siauras specialistų požiūris vertinant siūlymų įtaką nacionaliniam biudžetui bei viešiesiems finansams. Akivaizdu, kad ir nedidelis MMA padidinimas tik dirbantiems valstybės sektoriuje turėtų nors ir nedidelę, bet teigiamą įtaka šalies vidaus vartojimui, nes papildomo 100 litų minimalų atlyginimą gaunantys žmonės į kojinę tikrai nekiš, o kaip ir visus gaunamus pinigus išleis kasdieniams poreikiams, todėl dalis šių pinigų per vartojimo mokesčius vėl grįš į biudžetą“, – Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešime cituojamas seniūnas Algirdas Butkevičius. Jis įsitikinęs, kad dėl vartojimo augimo atsirastų naujų darbo vietų bei mažėtų šešėlinis verslas.

 

Taip pat socialdemokratų lyderį A. Butkevičių stebina, kodėl Finansų ministerijos specialistai visiškai nevertina padidėjusio MMA įtakos privačiame sektoriuje.

 

„Pagal Statistikos departamentą, 2010 m. darbuotojų, uždirbančių 800 litų. valstybės sektoriuje yra tik 5,7 proc., tuo tarpu tokių darbuotojų skaičius privačiame sektoriuje dvigubai didesnis – 11,7 proc. Be to, pačių šios grupės darbuotojų privačiame sektoriuje yra 4 kartus daugiau. O tai reiškia, kad, skaičiuojant kaip ir Finansų ministerija, aritmetiškai (neįvertinus netiesioginio poveikio biudžetui per vartojimą) būtų sumokėta keturgubai daugiau gyventojų pajamų bei sveikatos draudimo ir SODRA mokesčių“, – teigiama socialdemokratų pranešime spaudai.

 

PN inf.

www.lprofsajungos.lt