2011 m. sausio 25 d.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Dagys sako, kad „Sodros“ įmokų pervedimai į privačius pensijų fondus gali niekada nebedidėti.

Tėvynės sąjungos partneriai valdžioje – liberalai – vadina tai pensijų reformos žlugdymu, praneša LTV „Šiandien“.

Prieš septynerius metus valdžia ragino žmones aktyviai dalyvauti pensijų reformoje ir rinktis antros pakopos privačius pensijų fondus, aiškindama, kad tada senatvė bus sotesnė.

Dabar jau pasikeitusios valdžios atstovai aiškina, kad stabilios pensijos garantas esanti tik „Sodra“, nes esą privatūs pensijų fondai neišlaikė išbandymo krize.

„Jeigu lyginsim 2009 metų rodiklius, tai fondų vertė krito 20 proc., bet pelnas buvo pats didžiausias per visą jų veikimo laikotarpį – 50 mln. Lt.

Tai šita veikla reikalauja tam tikro optimizavimo, fondai turėtų susirūpinti, nes tai blogina jų įvaizdį. Seimo dauguma, sprendžiant iš diskusijų, kai priiminėjom įstatymus, labai skeptiškai nusiteikusi šitų fondų atžvilgiu“, – sako R. Dagys.

Už socialinius reikalus atsakingo komiteto pirmininkas teigia, kad rengiamoje pensijų sistemos reformoje privačių fondų svoris turėtų būti daug mažesnis.

Jis užsimena, kad per krizę nuo 5,5 iki 2 proc. sumažinti „Sodros“ įmokų pervedimai į privačius fondus gali tokie ir likti, nors anksčiau valdžia aiškino, kad šis sumažinimas, gelbėjantis „Sodrą“, galios tik tol, kol baigsis finansiniai sunkumai.

„Kol kas nėra nutarta, koks procentinis dydis bus pervedamas į pensijų fondus, bet manau, kad iš esmės bus kažkas panašaus kaip yra dabar – sprendžiant pagal komiteto narių nuomonę“, – teigia R. Dagys.

„Liberalūs koalicijos partneriai tikrai turi kitokią nuomonę. Mes manome, kad reikia kiek įmanoma greičiau atstatyti įmokas į privačius pensijų fondus – grįžti į prieškrizinį 5,5 proc. lygį.

Visiškas pensijų reformos sužlugdymas reikštų, kad mes 100 tūkst. šiuo metu dirbančių žmonių pastatom į visišką nežinią, kokia bus jų ateitis“, – įsitikinęs Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis.

Privačių pensijų fondų atstovai aiškina, kad jei valdžia nesutiks iš savo surenkamų socialinių draudimo įmokų bent 8 ar net 10 proc. ateityje atiduoti privatiems fondams, dalis juos pasirinkusių žmonių nesukaups žadėtos didesnės pensijos, o nukentės, palyginti su likusiais „Sodroje“.

„Tie, kurių pajamos yra didesnės, sukaups proporcingai didesnę dalį netgi iš 2 ar 3 proc. Tuo metu tie, kurie gauna mažesnes pajamas, natūralu, kad daug sukaupti nesugebės“, – sako Šarūnas Ruzgys, Investicinių ir pensijų fondų asociacijos prezidentas.

„Visų pirma turime nusibrėžti ilgalaikę pensijų sistemos reformos kryptį, trajektoriją, kaip atrodys visi demografiniai procesai Lietuvoje, su kokias iššūkiais susidurs sistema, ir tada pasakyti dėl pensijų fondų ateities“, – tvirtina Premjeras Andrius Kubilius.

Pensijų reformos gaires valdantieji planuoja tvirtinti Seimo pavasario sesijoje.

Kristina Jackūnaitė, Aurelija Malakauskaitė

LTV „Šiandien”