Solidarumas su Valensijos žmonėmis
Europos maisto, žemės ūkio ir turizmo profesinių sąjungų federacija (EFFAT) išreiškė palaikymą Ispanijos Valensijos regiono žmonėms, susiduriantiems su skausmingais potvynio padariniais.
„Artėjant mūsų 6-ajam EFFAT kongresui Valensijoje, nuoširdžiai solidarizuojamės su jumis matydami niokojančius potvynius, paveikusius šį regioną, taip pat Kastiliją-La Mančą ir Andalūziją. Mūsų mintys yra su daugybės aukų šeimomis. Reiškiame visišką paramą visiems nukentėjusių bendruomenių žmonėms ir didžiulį dėkingumą tiems, kurie nenuilstamai dirba šiose tragiškose aplinkybėse“, – sakoma EFFAT pranešime.
Priduriama, kad klimato kaita kelia grėsmę sektoriui ir yra reikšminga profesinė rizika. Vis dažniau susiduriama su pavojumi, kurį turi įvertinti įmonės ir valdžios institucijos, imdamiesi prevencinių bei prisitaikymo priemonių, kad apsaugotų visų darbuotojų sveikatą ir gyvybes.
Žalioji ir teisinga pertvarka dabar reikalinga labiau nei bet kada, ir ji turi būti vykdoma remiant dirbančius žmones.
Christophe Hansen patvirtintas Europos žemės ūkio ir maisto komisaru
EFFAT sveikina Christophe Hansen patvirtinus jį naujuoju Europos žemės ūkio ir maisto komisaru.
„Mums džiugu matyti jo pasiryžimą gerinti darbo standartus žemės ūkio ir maisto sektoriuje. Kadangi Europa neturi kito pasirinkimo, kaip tik judėti tvarios kaitos link, pabrėžiame, kad Žalioji pertvarka gali būti įgyvendinta tik aktyviai dalyvaujant darbuotojams ir jų profesinėms sąjungoms. EFFAT laukia glaudaus bendradarbiavimo su komisaru Hansenu siekiant skatinti teisingą ir įtraukią pertvarką, kurioje nė vienas darbuotojas nebus paliktas nuošalyje“, – rašoma EFFAT viešame pareiškime.
Vis dėlto EFFAT taip pat su susirūpinimu pastebi aiškios pozicijos dėl Mercosur prekybos susitarimo stoką.
Europos profesinės sąjungos griežtai atmeta Mercosur prekybos susitarimo sudarymą
Europos Komisijos ketinimas baigti Mercosur* prekybos susitarimą G20 viršūnių susitikime Rio de Žaneire, lapkričio 18–19 dienomis, kelia didelį susirūpinimą Europos žemės ūkio ir maisto pramonės bendruomenei.
Kodėl Europos žemės ūkio ir maisto pramonės darbuotojus vienijančios organizacijos griežtai priešinasi šio susitarimo ratifikavimui?
- Bendras Europos Sąjungos (ES) ir Mercosur laisvojo prekybos susitarimo derybų rezultatas sukurtų nesąžiningą konkurenciją ES žemės ūkio ir maisto sektoriui, kuri galimai turės neigiamų pasekmių ūkininkų pragyvenimui, atlyginimams, darbo sąlygoms ir užimtumui. Be to, dabartinis projekto variantas neprisideda prie socialinių ir aplinkosaugos standartų kėlimo Mercosur šalyse ir didina riziką šiose šalyse suskaidyti vertės grandines.
- Darbuotojai ir ūkininkai negali sutikti, kad žemės ūkio ir maisto sektorius būtų naudojamas kaip derybų priemonė skatinant kitų prekių eksportą, neatsižvelgiant į rimtą ekonominį, socialinį ir aplinkos poveikį.
- Nors ES yra įsipareigojusi siekti ambicingų aplinkosaugos tikslų, Mercosur susitarimas, net su papildomu protokolu, nesuteiks stiprių, privalomų ir įgyvendinamų garantijų aplinkos apsaugai bei žmogaus ir darbo teisių laikymuisi. Šis nuoseklumo trūkumas kelia grėsmę pagrindiniam Sąjungos tikslui skatinti perėjimą prie tvaresnių maisto sistemų.
- Mercosur regionas jau turi išskirtinę poziciją tarp ES rinkos tiekėjų daugeliui prekių, o papildomas ES rinkos atvėrimas Mercosur žemės ūkio importui, ypač jautriems produktams, tokiems kaip jautiena, paukštiena ir cukrus, dar labiau sukeltų nesąžiningą konkurenciją ES žemės ūkio ir maisto sektoriui.
- Tuo pačiu metu bus sunku padidinti ES produktų eksportą į Mercosur šalis dėl kai kurių šių šalių ekonominio nuosmukio. Patirtis rodo, kad stiprios vartotojų paklausos nebuvimo atveju prekyba greičiausiai neveiks kaip nepriklausomas augimo veiksnys.
Profesinės sąjungos pažymi, kad žemės ūkio ir maisto strateginė svarba visada turėtų būti pripažįstama prekybos derybose, nes šių sektorių ekonominis, socialinis ir aplinkos tvarumas yra trapus ir lengvai pažeidžiamas. Be to, reikalavimas laikytis aukščiausių aplinkosaugos ir socialinių standartų, įskaitant aštuonias pagrindines Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) konvencijas, turėtų būti esminis ir privalomas bet kurio prekybos susitarimo elementas. Šios sąlygos nebuvo gerbiamos Mercosur derybose. Pasirašyti Mercosur susitarimą reikštų minėtų principų paneigimą.
Europos maisto pramonės ir žemės ūkio profesinės sąjungos (Copa Cogeca, CEJA, EFFAT ir GEOPA) ragina ES institucijas ir nacionalines vyriausybes išgirsti Europos ūkininkus ir ūkio darbuotojus bei sustabdyti ES-Mercosur prekybos susitarimo derybas.
Ūkininkai ir ūkio darbuotojai užtikrina, kad maistas kasdien pasiektų mūsų stalus. Jie nusipelno pripažinimo ir pagarbos, o ne socialinio dempingo ir nesąžiningos konkurencijos.
*Mercosur šalys: Argentina, Bolivija, Brazilija, Paragvajus ir Urugvajus.
Parengta pagal effat.org informaciją