Spalio 7 d. minima Pasaulinė diena už orų darbą. Ta proga Valstybinė darbo inspekcija (VDI) informuoja, kad 2024 metų pirmąjį pusmetį darbo ginčų komisijos (DGK) gavo 28 proc. daugiau prašymų nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Nesumokėtas darbo užmokestis sudarė didžiausią dalį reikalavimų – apie 75 proc. visų atvejų.
Visgi paklausus apie tai, su kuo darbuotojai daugiausia sieja oraus darbo sąvoką, dažniausias atsakymas yra pagarbus elgesys, įvertinimas, pasitikėjimas.
Darbdavių ir darbuotojų santykyje jau yra užprogramuotas konfliktas, nes kardinaliai skiriasi jų interesai: vieni nori pelno mažiausiomis sąnaudomis, kiti nori orių darbo sąlygų ir atlyginimų. Kadangi galios santykis yra ne darbuotojų pusėje, šių koziris – kiekybinė persvara, kuri įgyja jėgos, kai yra organizuota.
„Profesinės sąjungos yra būtent tas įrankis, kuris padeda darbuotojams efektyviai ginti savo teises ir interesus. Darbo įstatymai pakankamai neblogai gina silpnąją šių santykių pusę, tačiau vis dar dažnai jų tiesiog nesilaikoma. To neskatina daryti ir numatytos baudos už darbo ar darbuotojų saugos įstatymų pažeidimus, nes verslininkams dažnu atveju finansiškai labiau apsimoka susimokėti baudas nei laikytis įstatymų“, – komentuoja Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkė Inga Ruginienė.
Jeigu darbuotojai labiau išmanytų savo teises, žinotų apie galimybes ginti savo interesus, darbdaviams savo dominuojančia padėtimi būtų sunkiau piktnaudžiauti.
Šaltinis: lpsk.lt