Kai pagalvojate apie toksišką darbo aplinką, kaip ji atrodo? Ar įsivaizduojate piktą viršininką, kuris nuolat rėkia? Arba „kietuolių” stalą, prie kurio niekam kitam neleidžiama sėdėti? Deja, ženklai ne visada tokie akivaizdūs. Tiesa yra ta, kad toksiška kultūra iš tikrųjų yra gana paplitusi, tačiau retai atpažįstama ir pripažįstama.

Tuo metu apskaičiuota, kad kas penktas darbuotojas yra palikęs darbą dėl toksiškos kultūros. Tačiau dar reikėtų turėti omenyje, jog tyrimuose neatsižvelgiama į būrius žmonių, kurie susiduria su toksiška kultūra ir arba to nesupranta, arba jei supranta, tai nieko nedaro.

Keletas toksiškos darbo vietos kultūros požymių

 • Didelė darbuotojų kaita
  Pagrindinis toksiškos darbo vietos požymis yra didelė darbuotojų kaita. Tai neabejotinai yra „raudona vėliava” ir turėtų kelti susirūpinimą. Kartais kasdienio chaoso metu šio proceso galima nepastebėti, tačiau vieną dieną gali nutikti taip, jog daugiau žmonių išeis nei ateis dribti.
 • Vienalytiškumas ir (arba) atskirtis
  Kai apsižvalgote po darbo vietą ir matote daug vienodų žmonių (tos pačios lyties, odos spalvos, socialinės ir ekonominės kilmės ir pan.) – tai gali būti toksiškos darbo aplinkos ženklu, jei toks šališkumas yra sąmoningas. Dažniausiai tokia diskriminacija vyksta jau priimant į darbą.
  Arba jei įmonėje ir yra skirtingų tipų darbuotojų, jie laikomi mažiaus vertais ir patiria atskirtį (per pietų pertrauką, susitikimus ir pan.).
 • Paviršiniai ryšiai
  Toksiška darbo aplinka beveik visada trukdo bendradarbiams užmegzti tikrus tarpusavio santykius, neapsiribojančius vien tik profesine būtinybe. Kai komandos nariai daugiau dėmesio skiria tam, kad būtų „malonūs“, o ne nuoširdūs, tai atveria duris apkalboms, nepasitikėjimui ir disfunkcinei komandai.
 • Baimė valdo
  Baime paremtas darbo stilius yra bendras toksiškos darbo aplinkos bruožas. Toks vadovavimo būdas yra piktnaudžiavimas ir daro didelę žalą darbuotojų psichinei sveikatai. Žmonių gąsdinimas darbo vietose nėra tvarus ir visada sukels daugiau problemų nei jų išspręs.
 • Bendravimo stoka
  Toksinei darbo kultūrai dažnai būdinga psichologinio saugumo stoka, o tai reiškia, kad žmonės nesijaučia patogiai sąžiningai išsakydami savo nuomonę. Tai kenkia naujovėms, blogina darbo kokybę ir kelia įtampą. Atkreipkite dėmesį į tai, ar žmonės teikia tikrą grįžtamąjį ryšį, įskaitant ir konstruktyvią kritiką, o ne tik šypsosi.
 • Nepakeliama hierarchija
  Kai titulas yra svarbesnis už talentą, o žemesnio lygio darbuotojų indėlis neskatinamas arba į jį neatsižvelgiama, tai didelė problema. Kartais, ypač šiuolaikiniame pasaulyje, lankstumas yra ne tik privalumas, bet ir būtinybė. Griežta galios hierarchija paprastai sukelia nerealius lūkesčius ir apskritai pasipiktinimą keliantį disbalansą.

Ar jūsų įmonėje yra kokių nors įspėjamųjų toksinės darbo kultūros ženklų? Jei nesate tikri, galima pasitelkti nepriklausomus vertintojus, galinčius pateikti nepagražintą požiūrį į situaciją.

Įrodyta, kad stiprią (netoksišką) darbo kultūrą turinčių įmonių pajamos paprastai auga 4 kartus. Jau nekalbant apie mažesnę darbuotojų kaitą, didesnį įsitraukimą ir talentų pritraukimą.

Parengta pagal Shaara Roman straipsnį „Telltale Signs of a Toxic Workplace Culture”, šaltinis – lindkedin.com