Naujiesiems metams įsibėgėjus kalbiname jaunąjį profsąjungietį iš UAB „Philip Morris Lietuva“, proceso operatorių Žygimantą Dubicką. Mums buvo įdomu sužinoti apie tai, kaip sekasi atstovauti darbuotojams vienoje iš pažangiausių gamyklų Lietuvoje, su kokiais iššūkiais susiduria ten dirbantys specialistai.

Kviečiame skaityti!

– Žygimantai, trumpai papasakok apie save, savo darbą „Philip Morris Lietuva“ gamykloje.

Baigęs 12 klasių įgijau virėjo specialybę, teko pasidarbuoti Norvegijoje, o grįžęs į Lietuvą įsidarbinau UAB „Philip Morris Lietuva“ pagalbiniu darbuotoju – padėjau operatoriams pakuojant cigaretes, ardant brokus, aptarnaujant mašinas.

Neilgai trukus meistrai pastebėjo, kad dirbu kruopščiai, sąžiningai, tad pasiūlė rimtesnes pareigas – tapau atsakingu už tinkamą palečių suformavimą cigarečių transportavimui. Galiausiai buvo pasiūlyta įsidarbinti cigarečių gamybos operatoriumi.

Šiose pareigose dirbu nuo 2014 m. – dešimt metų. Lygiai tiek laiko esu ir profesinės sąjungos narys.

– O kas paskatino įstoti į profesinę sąjungą?

Ko gero, kolegų pavyzdys. Tuo metu cigarečių gamybos padalinyje beveik visi, apie 80 proc. darbuotojų, buvo  profesinės sąjungos nariais, tad jie skatino jungtis. Nors reikėjo mokėti 1 proc. nario mokestį, man tai neatrodė kliūtis, tad be jokių dvejonių įstojau į organizaciją.

O štai praeitais metais buvau išrinktas į UAB „Philip Morris Lietuva“ profesinės sąjungos tarybą. Labai gerai sutariu su organizacijos pirmininku Žydrūnu Mineikiu, ir jam stengiuosi padėti, kuo galiu –  esu Žydrūno dešinioji ranka (šypsosi).

Apskritai, stengiuosi į gyvenimą žvelgti pozityviai, su šypsena bei ieškoti išeičių.

– Ar kada asmeniškai prireikė profesinės sąjungos pagalbos, patarimo?

Asmeniškai man neteko spręsti keblių situacijų darbe, tačiau bendrąja prasme profesinė sąjunga labai padėjo gerinant darbuotojų sąlygas, sprendžiant teisingo apmokėjimo klausimus: keldavo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimus, dalyvaudavo metiniuose darbuotojų vertinimuose.

Tiesa, čia vertėtų pabrėžti, kad darbuotojai mūsų įmonėje turi teisę kviestis profesinės sąjungos atstovą į metinį rezultatų vertinimą. Dažniausiai į tokius vertinimus vyksta profesinės sąjungos pirmininkas.

Taip pat kiek anksčiau profesinė sąjunga per kolektyvines derybas susitarė su darbdaviu dėl didesnių išeitinių kompensacijų pensinio amžiaus sulaukusiems darbuotojams.

– Teko girdėti, kad esi didelis sporto fanas ir net esi subūręs profesinės sąjungos futbolo komandą. Kaip tavo gyvenime atsirado sportas?

Man sportas yra didžioji gyvenimo dalis – domiuosi ne tik futbolu, bet ir kitomis sporto šakomis, naujausiomis sporto aktualijomis.

O futbolą žaidžiu seniai: nuo 2015 metų esu ir nuolatinis UAB „Philip Morris Lietuva“ futbolo komandos narys. Kartu su kolegomis kasmet dalyvaudavome Klaipėdos verslo parko futbolo labdaros turnyre. Vertėtų pažymėti, kad įmonėje turime net savo futbolo aikštelę, tačiau dabar, kai darbas intensyvėja, laiko ir energijos futbolui lieka vis mažiau.

Visgi, pernai kilo mintis suburti profesinės sąjungos komandą šiam turnyrui. Idėją teko įgyvendinti per labai trumpą laiką, tačiau savo pažįstamų trenerių, kolegų dėka suformavome komandą vos per keletą dienų.

Turbūt mūsų vidinis troškimas ir užsidegimas padėjo mūsų komandai turnyre laimėti garbingą antrąją vietą: tąkart po baudinių serijos nusileidome Jakų bendruomenės žaidėjams, bet iš 13 žaidusių komandų būti finalininkais – išties didelis pasiekimas.

Tačiau labiausiai džiugina tai, jog mūsų komandos, kaip ir kitų turnyro dalyvių, įnašas nukeliavo Klaipėdos dramos teatro inicijuotai kūrybos studijai. Surinktomis lėšomis remiama Ukrainos vaikų meninė popamokinė veikla Klaipėdoje.

Beje, profesinė sąjunga bendradarbiauja su Lenkijos „Philip Morris“ gamyklos profesine sąjunga, ir kartu su jais organizuojame pagalbą Ukrainai tiekdami įvairias reikalingas priemones.

– Tikrai džiugu girdėti, kad profesinė sąjunga yra aktyvi Klaipėdos bendruomenės narė ir prisideda prie pagalbos pažeidžiamiems visuomenės nariams. O su kokiais iššūkius darbuotojų atstovams tenka susidurti savo įmonėje?

Ko gero, didžiausias iššūkis – spartūs pokyčiai gamyboje, automatizacijos procesai. Štai mūsų įmonėje neseniai įdiegta „Open Plus“ programa – taip vadinama ateities gamyba. Šios programos esmė yra kuo daugiau mechanizuoti gamybos procesą, kad reikėtų mažiau žmogaus rankų darbo. Tuo metu gamybos kaštai turi mažėti, o našumas – didėti. Ši programa apima visus darbo organizavimo aspektus, įskaitant darbuotojų saugą ir sveikatą: šiuo atveju, tapo lengviau operatyviai įvertinti įrenginių saugumą ir rizikos lygį, darbuotojams komunikuoti tarpusavyje užtikrinant saugias darbo sąlygas.

Visgi, sparti automatizacija reiškia ir greitą darbuotojų prisitaikymą prie naujovių. Šioje vietoje pastebime, kad dėl to darbuotojai jaučia daugiau įtampos, protinio nuovargio, nerimo, ar sugebės žengti kartu su pokyčiais įmonėje. Vyresni darbuotojai tokį nesaugumą jaučia dar labiau. Pasitaiko, kad būtent dėl itin greitų gamybos pokyčių kai kurie vyresnio amžiaus darbuotojai išeina iš darbo, o likę darbuotojai turi išmokti ne tik dirbti su naujomis technologijomis, bet jiems tenka ir daugiau funkcijų – tai didina nuovargį bei darbo krūvį.

Todėl mums, kaip profesinės sąjungos atstovams, svarbu, kad už šį nelengvą darbą būtų tinkamai apmokama, darbuotojai jaustųsi įvertinti, saugūs ir svarbūs. To ir siekiame per derybas dėl didesnio darbo užmokesčio, papildomų garantijų darbuotojams kolektyvinėje sutartyje, kt.

– Vos prieš keletą dienų pasiekė žinia, kad bendrovės „Philip Morris Lietuva“ ir „Philip Morris Baltic“ jau dešimtąjį kartą pateko į geriausių pasaulio darbdavių sąrašą „Top Employer 2024“. Tavo nuomone, ar prie šių rezultatų prisideda sklandus socialinis dialogas įmonėje?

Kaip profesinės sąjungos atstovas, galiu teigti, kad darbdavys išgirsta darbuotojų lūkesčius, o mums su darbdaviu pavyksta susitarti ir rasti geriausius sprendimus. Tikrai įmonė investuoja pakankamai resursų darbuotojų gerovei užtikrinti: pradedant darbuotojų sauga ir darbo priemonėmis, sveikatos draudimo paketu, nuolaidomis, maitinimu įmonėje, kavos aparatais ir baigiant darbo užmokesčiu bei kitomis garantijomis.

Visgi, prie gerų įmonės rezultatų prisideda ir profesinė sąjunga bei socialinio dialogo mechanizmai  – būtent jų dėka darbdavys turi galimybę išgirsti apibendrintas darbuotojų problemas, lūkesčius, nuomones.

– Nors „Philip Morris Lietuva“ profesinė sąjunga vienija pusę įmonės darbuotojų, visgi kita dalis dar abejoja dėl narystės joje. Ką pasakytumei tokiems darbuotojams?

Sakyčiau kolegoms, kad narystė profesinėje sąjungoje garantuoja gerą laiką, saugumą ir užnugarį, taip pat galimybę apie problemas kalbėti atvirai, be baimės. Tai ypač svarbu vykstant dabartiniams spartiems pokyčiams, daugėjant funkcijų ir atsakomybių.

Na o kalbant konkrečiai, profesinės sąjungos nariai turi dvi papildomas dienas (16 darbo valandų) savišvietai/profesinės sąjungos mokymams, kurios yra apmokamos valandiniu darbo užmokesčiu. Šias poilsio dienas nariai gali pasiimti ir naudoti savo nuožiūra, prieš tai įspėję savo vadovus. Paskaičiavome, kad su šiomis papildomomis poilsio dienomis nariams „sugrįžta“ jų sumokėtas 0,7 proc. nario mokestis.

Tuo metu, profesinės sąjungos tarybos nariai turi 30 darbo dienų profsąjunginei veiklai. Šis darbo laikas yra apmokamas (8 darbo valandos iš 12).

Pats asmeniškai niekada neskatinu į profesinę sąjungą stoti per prievartą, tačiau stengiuosi paaiškinti, kad jei ne profesinė sąjunga, tai darbuotojai neturėtų tiek garantijų, tokių gerų darbo sąlygų, kokios yra dabar. O turint omenyje, kad spartūs pokyčiai vyks ir ateityje, užnugaris darbuotojams bus dar labiau reikalingas.

Taip pat būna ir atvejų, kai darbuotojai patys kreipiasi – klausia patarimo, nuomonės, ar prašo konkrečios pagalbos. Tokiu būdu jie pamato, kad profesinė sąjunga turi savo privalumų bei būdų padėti.

– Labai ačiū už pokalbį, Žygimantai. Sėkmės visose tavo veiklose!