Šiandien, rugsėjo 15 d., įvyko įspėjamasis mokytojų streikas. Ir nors švietimas nėra maistininkų sektoriaus dalis, visgi mes negalime likti abejingi ir atidžiai sekame streiko aktualijas.

„Apmaudu, kai dėl mažėjančių mokytojų skaičiaus ir dėl to augančio darbo krūvio ir biurokratijos mūsų vaikus ugdantys mokytojai perdega, suserga, kai nebepakanka vieno etato, kad galėtų patenktinti svarbiausius savo poreikius. Matome, kaip net ir perdegę mokytojai tempia nepakeliamus krūvius ir atsiduria ligoninėse. Todėl svarbu įsiklausyti į mokytojų lūkesčius ir ieškoti kompromisų”, – atkreipia dėmesį Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos (LMP) pirmininkas Raimondas Tamošauskas.

Anot pirmininko, nerimą kelia kai kurių politikų, pareigūnų priešiški ar net skandalingi komentarai apie mokytojus. Tokie pasisakymai žemina, kursto neapykantą ne tik mokytojams ir mokytojo profesijai, bet ir pilietiškumo bei demokratijos išraiškai – streiko būdu ginti savo teises.

„Streiką suorganizuoti Lietuvoje yra tikras iššūkis. Tiek mūsų pačių, maistininkų, patirtis su „Švyturio” streiku, tiek kolegų iš kitų sektorių, pastangos organizuoti streiką susiduria su titaniškais iššūkiais – darbavių, politikų spaudimu, šantažu, neobjektyviais teismų sprendimais, streiklaužiais. Streikas dažnai padaromas baubu, nors tai demokratinės visuomenės išraiška. Galiausiai, ir mūsų Darbo kodeksas nėra palankus streiko veiksmams organizuoti”, – pažymi R. Tamošauskas ir priduria, kad iki 2017 m. surengti streiką buvo iš dalies lengviau nei su dabartiniu Darbo kodeksu.

Nors balsavimo dėl streiko procedūra dabartiniame kodekse ir paprastesnė, tačiau, kita vertus, liko tik vienintelė galima priežastis darbuotojams eiti į streiką – nesutarimas su darbdaviu dėl kolektyvinės sutarties. Kitais atvejais streikuoti, deja, negalima.

LMP pirmininkas sako, kad skaičiai rodo, jog Lietuvos Bendrasis vidaus produktas (BVP) jau viršija Europos Sąjungos vidurkį, tačiau darbuotojų atlyginimai atsilieka. Žmonės, taip pat ir mokytojai, jaučia šią neteisybę.

Viliamasi, kad į mokytojų lūkesčius bus įsiklausyta ir abiems pusėms pavyks pasiekti kompromisinius susitarimus.

Nuotrauka iš lrt.lt