Šią vasarą pragyvenimo išlaidų krizė stebuklingai neišnyks, o šeimoms gresia didžiausias registruotas atostogų ir apgyvendinimo išlaidų padidėjimas nuo 1996 m., – skelbia Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC), kartu su Europos profesinių sąjungų institutu (ETUI), atlikusiais pastarųjų metų Eurostat pragyvenimo išlaidų duomenų analizę.
Duomenys rodo, kad atostogų paketų, skirtų atostogoms toje pačioje šalyje ar užsienyje, kaina nuo 2023 m. sausio iki gegužės visoje ES padidėjo 12,4 proc., o praėjusiais metais kilo 11,5 proc.

ETUC ir ETUI Eurostato duomenų analizė nustatė:

  • Namų ūkiai Estijoje, Prancūzijoje, Bulgarijoje, Švedijoje ir Čekijoje patyrė didžiausią kelionių paketo kainos padidėjimą – nuo 18 iki 31 proc. Lietuvoje atostogų paketo kaina 2022 metais didėjo 25,1 proc., šiais metais jis kilo 15,2 proc.
  • Vidutinė atostogų paketo kaina yra didesnė nei vieno mėnesio atlyginimas 14 Europos Sąjungos (ES) valstybių narių. Lietuvoje vienas atostogų paketas šeimai, anot Eurostat, vidutiniškai atsieina 1,089 EUR.
  • Remiantis naujausiais Eurostato duomenimis, maždaug 19,5 % dirbančių žmonių negali sau leisti savaitės išvykti iš namų atostogų metu – tai apie 38 mln.europiečių. Lietuvoje šis rodiklis sudaro apie 22 proc.
  • Daugiausiai dirbančių žmonių, negalinčių sau leisti atostogų, yra Rumunijoje (43 %), Graikijoje (37 %), Vengrijoje (34 %), Italijoje (31 %), Kroatijoje (31 %) ir Kipre (30 %).
  • Net ir tiems, kurie kurie priversti likti namuose, išlaidos poilsiui ir kultūrinei veiklai, įskaitant lankymąsi kino teatre ar muziejuose, taip pat išaugo rekordiškai 6,5% – trečdaliu daugiau nei nominalaus darbo užmokesčio augimas.
  • Daugeliui šeimų, dėl išaugusių maisto porduktų kainų, gali būti sunku atostogaujant užtikrinti kokybišką mistą savo vaikams. Didelė gyventojų dalis yra priversti rinktis tarp atostogų paketų ir būtiniausių prekių bei paslaugų ar maisto.

Ką reikėtų daryti?

Profesinės sąjungos ragina ES institucijas ir nacionalines vyriausybes nesusivilioti lengviausiu, bet labai trumparegišku sprendimu siekiant pažaboti infliaciją – imantis griežto taupymo („diržų veržimo”).

Taip pat būtina mažinti pragyvenimo išlaidų krizę numatant didesnius mokesčius neplanuotiems ir nenumatytiems superpelnams (angl. windfall taxes), kurie, kaip skaičiuojama, sudaro du trečdalius visos infliacijos rodiklio.

Na ir labai svarbu atkurti darbuotojų perkamąją galią nustatant adekvačius bei orius atlyginimus.

„Pragyvenimo išlaidų krizė reiškia, kad daugelis dirbančių žmonių per vasaros atostogas stengsis tinkamai pamaitinti savo vaikus, jau nekalbant apie atostogas ar laisvalaikio dienas. Tuo tarpu kai kurie korporacijų darbdaviai, kurie prisideda prie infliacijos teisindamiesi tiekimo trūkumu ir tuo pat metu didindami savo pelno maržas, ilsisi rabangiuose kurortuose. Šios vasaros saulė, kaip niekada ryškiai, apšviečia didžiulę nelygybę, kuri egzistuoja mūsų ekonomikoje ir visuomenėje”, – nuogastauja ETUC generalinė sekretorė Esther Lynch ir priduria, kad ES ir nacionaliniai lyderiai dabar gali parodyti savo gerą valią apmokestindami nenumatytus didžiulius pelnus ir stiprindami kolektyvines derybas, kad būtų galima padidinti atlyginimus – tai geriausias būdas atkurti dirbančių žmonių perkamąją galią.

Išsamesni duomenys, nagrinėti tyrime – šiame faile:

Holiday Calculations.xlsx (live.com)

Parengta pagal etuc.org informaciją