Ekstremalus karštis. Europos Komisija ėmėsi žingsnių apsaugant darbuotojus nuo ekstremalaus karščio – paskelbtos gairės dėl darbdavių atsakomybės apsaugoti aukštoje temperatūroje dirbančius darbuotojus. Šios gairės, Europos profesinių sąjungų konfederacijos spaudimo dėka, sukurtos Europos darbuotojų saugos ir sveikatos agentūros, dėl per ankstesnes karščio bangas įvykusių darbuotojų žūčių ir kitokios žalos jų sveikatai. Reguliacinių priemonių dėl darbo karščio bangų metu poreikis itin aukštas: dėl klimato kaitos šios tragedijos gali tapti vis dažnesnėmis. Gairės apima tokius pasiūlymus kaip darbo valandų koregavimas, vandens, prieigos prie pavėsio užtikrinimas bei apsauginių darbo drabužių suteikimas. ETUC teigimu, kitas EK žingsnis turi būti šių gairių pavertimas privalomais įstatymais. Plačiau – čia (anglų k.).
Dirbtinis intelektas. Europos Parlamentas priėmė dirbtinio intelekto akto papildymus, bet paliko spragą, galinčią pažeisti darbuotojų teises ir keliančią pavojų jų saugumui. Aktas nustato, kad, prieš paleisdami savo produktą į rinką, gamintojai privalo pažymėti jį kaip aukštos arba žemos rizikos. Vis tik aktas nenumato apribojimų dėl dirbtinio intelekto įrenginių pritaikymo darbovietėse. Anot jo, dirbtinio intelekto naudojimo apribojimai gali būti įvedami tik esant „reikšmingai grėsmei“, bet dėl tokio apibrėžimo darbuotojų saugumas ir teisės nėra tinkamai apsaugomi. Kaip teigia ETUC konfederacinė sekretorė Isabelle Schömann, dirbtinis intelektas jau tapo viena nelaimingų atsitikimų darbe bei išaugusio darbuotojų streso priežasčių, tad dėl jo pritaikymo darbe būtina konsultuotis su darbuotojais ir profesinėmis sąjungomis, vadovaujantis ne vien tik verslo, tačiau ir platesnių piliečių grupių interesais. Plačiau – čia (anglų. k.).
Teisės. Europos profesinių sąjungų konfederacija ir tarptautinė Europos pramonės darbuotojų profesinė sąjunga „IndustriAll Europe“ išreiškė susirūpinimą dėl ES „Akto dėl paramos šaudmenų gamybai“ ir jam siūlomų pakeitimų. Aktu stengiamasi padidinti ES pajėgumus ir paspartinti reagavimo procesus, siekiant sustiprinti ES gynybą bei užtikrinti paramos Ukrainai tiekimą, visgi nerimą kelia šiuo aktu darbdaviams sukuriamos sąlygos nukrypti nuo darbuotojus ginančių įstatymų (pavyzdžiui, ES darbo laiko direktyvos) laikymosi. Anot Isabelle Barthès, „IndustriAll Europe“ generalinės sekretorės, pastangos stiprinti gynybos pajėgumus suprantamos ir svarbios, bet tai negali būti daroma darbuotojų sveikatos ir saugumo sąskaita, be to, tam tikrose pramonės šakose pastebimos darbdavių pastangos pasinaudoti situacija ir nesilaikyti darbuotojų teises ginančių teisės aktų. Tai nėra tinkamas atsakas į krizę. Plačiau – čia (anglų k.).
Asbestozė. Asbestozės aukos ir jų šeimos nariai kreipėsi į Europos Sąjungos lyderius su raginimu imtis rimtesnių priemonių apsaugoti darbuotojus nuo šios ligos. Dėl asbestozės (lėtinės profesinės plaučių ligos, kurią sukelia asbestu užterštas oras ilgą laiką dirbant užterštoje aplinkoje) ES kasmet miršta apie 90 tūkst. žmonių. Būtent ši liga yra dažniausia mirčių darbo vietoje priežastis. Visoje ES asbestozės riziką patiria nuo 4 iki 7 mln. darbuotojų, prognozuojamas šio skaičiaus išaugimas dėl Europos žaliajame kurse numatytų pastatų renovacijos tikslų. Profesinės sąjungos siekia užtikrinti kuo mažesnį vienam darbuotojui tenkantį asbesto kiekį, tačiau Europos Komisija ir Europos Taryba nesutinka ir siekia įtvirtinti didesnį asbesto limitą – esą toks reikalavimas būtų neproporcinga našta verslams. Plačiau – čia (anglų k.).
Teisė į streiką. Gegužės 22 d. tūkstančiai Belgijos darbuotojų protestavo prieš šios šalies teismų sprendimą uždrausti Delhaize Group SA mažmeninės prekybos įmonės darbuotojams streikuoti. Kiek anksčiau informavome, jog balandžio pradžioje belgų Maisto pramonės ir paslaugų profesinė sąjunga ACV Voeding en Diensten rengė streiką, protestuodama prieš ketinimus Delhaize Group SA parduotuvėms įvesti frančizės principą. Tai neigiamai atsilieptų ir darbuotojų garantijoms. Deja, tąkart streikuojantys darbuotojai susidūrė su precedento Belgijoje neturinčiu akibrokštu – vadovybės pasamdytomis policijos pajėgomis, kurios blokavo streikuotojus. Galiausiai, teismai priėmė darbdaviui palankų verdiktą. Tačiau Delhaize Group SA darbuotojai sulaukia visų Belgijos darbuotojų palaikymo, nes minėtas teismo sprendimas reiškia ne tik šios bendrovės darbuotojų, bet ir visų šalies dirbančiųjų teisių suvaržymą.
Taip pat gegužės 22 vakarą, Jungtinės Karalystės (JK) profesinės sąjungos surengė protesto akcijas prieš JK vyriausybės iniciatyvą įstatymų pakeitimais suvaržyti streikuojančių darbuotojų teises.
Solidarizuojamės su kolegomis iš Belgijos ir Jungtinės Karalystės jų sunkioje kovoje už savo teises!
Parengta pagal Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos informaciją