Lietuva verslui palankiausių Europos šalių rikiuotėje per metus pakilo vienu laipteliu į 17 vietą tarp vertintų 46 senojo kontinento valstybių. Jaučiant padidėjusį užsienio investuotojų susidomėjimą, analitikai ir valdžios atstovai tikisi, kad jų entuziazmas neišblės, o investicijų tempas nesustos. Tačiau ar sąmoningai nutylima, kurioje vietoje Lietuva yra pagal darbo užmokestį?

Deja, bet Eurostat naujausiais duomenimis Lietuvos darbo užmokestį vis dar velkasi ES uodegoje, tuo tarpu laužomos ietys, net dėl 50 eurų minimalaus darbo užmokesčio (MMA) padidinimo. Vyriausybė ir darbdaviai pasisako už tai, kad MMA nuo 2019 m. sausio 1 d. didėtų iki 420 Eur, profsąjungų atstovai tikisi kur kas reikšmingesnio MMA padidinimo – iki 450 Eur. Kaip bus, paaiškėti turėtų spalio 18 d.

Pagal Eurostat statistiką matyti, jog ryškūs lyderiai yra Šveicarija (pašokus Šveicarijos franko kursui ši tendencija gerokai išryškėjo) bei Norvegija, kur pragyvenimo lygis aukščiausias, tačiau reiktų nepamiršti, kad kainų lygiai ten taip pat lyderiauja. Skurdžiausias vidutinis darbo užmokestis yra Rumunijoje bei Bulgarijoje. Deja, prie paskutiniųjų rikiuojasi ir Lietuva, tikėkimės 2019 metais kiek pasistūmėsime į priekį, tačiau tikėtina, kad ir toliau vilksimės tarp paskutiniųjų.

Priimta ir nuo kitų metų įsigaliosianti mokesčių sistemos pertvarka žada didesnius atlyginimus, deja, bet šie žmonėms reikšmingai didės tik „ant popieriaus“, o realus didėjimas bus gerokai mažesnis.

Reikia tik pasidžiaugti, kad tampame vis patrauklesni kurti verslą, tačiau ar pakankamai patrauklūs esame tuose versluose dirbsiantiems darbuotojams?

LMP inf.