Švedija sveikatos apsaugos ir socialiniame sektoriuose vykdo eksperimentą – sutrumpino darbo laiką už tą patį atlyginimą. Rezultatas: kokybė ir našumas padidėjo, darbuotojų sergamumas sumažėjo.

Daugelyje šalių yra įprasta 8 valandų darbo diena, tačiau nepakenktų žvilgtelėti į Švedijos patirtį. Čia aštuonių valandų diena nebėra laikoma paskutiniu išminties žodžiu. Čia taip pat neaukštinamas „lankstumas“, kuris iš tikrųjų tik reiškia daugiau darbo valandų. Tačiau už tą patį atlyginimą dirbdami 6 valandas per dieną skandinavai dalijasi gera patirtimi.

„Iš pradžių apie tai nebuvo net kalbos“, – prisimena Andersas Hyltanderas, Geteborgo Sahlgrensko universiteto ligoninės skyriaus vadovas: „Mes manėme, kad aštuonių valandų darbo diena yra optimalu. Bet buvome priversti išbandyti kai ką naujo“.

Mat 2014 m. ligoninėje turėjo būti uždaryta ortopedijos operacinė, nes neatsirado, kas joje dirbtų. Darbuotojų sergamumas ir kaita buvo didelė, o naujų darbuotojų buvo sunku įdarbinti, nepaisant to, kad buvo imtasi papildomų paskatų keliant darbo užmokestį.

Netoli ligoninės buvo įsikūręs „Toyota“ autocentras, kuris prieš metus sutrumpino darbo dieną savo darbuotojams ir pastebėjo, kad per šešias valandas padaroma tiek pat, kiek ir per aštuonias, ir netgi dar daugiau.

Vienerių metų eksperimentas buvo kelis kartus pratęstas, ir dabar manoma, kad toks režimas bus nuolatinis. Įdarbinus šeštadaliu daugiau darbuotojų darbo našumas padidėjo: ortopedai dabar atlieka penktadaliu daugiau operacijų. Pacientų laukimo laikas sumažėjo ir klinikos ekonominis efektyvumas pagerėjo. „Tai nuostabu“, – sako operacinės slaugytoja Gabriele Tikman, cituojama slaugos profesinės sąjungos žurnale „Vårdförbundet“. Jos darbo diena baigiasi 13 valandą, o tai reiškia: „visą popietę turėti laisvą, leisti laiką sode, apsipirkti be streso, būti namuose, kai dukra grįžta iš mokyklos“.

Šiuo metu Švedijoje vyksta šešių valandų trukmės darbo dienos bandymai, daugiausia – ligoninėse ir socialiniame sektoriuje. Tokią galimybę iki praeitų metų pabaigos turėjo ir 70 darbuotojų viename iš savivaldybės senelių namų Geteborge. Darbuotojų sergamumas ten sumažėjo penktadaliu, kai tuo tarpu panašiose įstaigose per tą patį laikotarpį išaugo 10 proc. Darbuotojai teigė esantys labiau patenkinti, pailsėję, patiria mažiau streso. Slaugos namų gyventojai tuo tarpu teigė, jog jais geriau rūpinamasi, darbuotojai turi daugiau laiko veiklai lauke ar pokalbiui.

Bandymas buvo sustabdytas, nes į žaliųjų-raudonųjų savivaldybės tarybos koaliciją prasimušė socialdemokratai. Jiems tai atrodė per didelės papildomos išlaidos, per metus – apie 80 000 eurų. Tačiau šie pinigai yra tik viena pusė, – sako ekspertai. Stokholmo universitete atliktas streso tyrimas, kurio metu buvo vertinama 600 darbuotojų, dirbančių 6 val. per dieną už tą patį atlyginimą, patirtis, patvirtino štai ką: nors reforma iš pradžių reikalauja didesnių išlaidų, tačiau ateityje ji gali atnešti ilgalaikio pelno. Dėl sutrumpėjusio darbo laiko mažiau streso patiriantis personalas padaro mažiau klaidų, o tai sumažina nuostolius. Dabar Švedijos kairiosios partijos reikalauja išbandyti šešių valandų darbo dieną visose savivaldybėse.

 

 

Pagal taz.de

lprofsajungos.lt