„Gyvenimas per brangus” solidarumo tinklas, kovojantis prieš neteisybę darbe, susidūrė su represiniais valstybės instrumentais. Paaiškėjo, kad susirinkimų laisvė – formalus reikalas, toleruojama tik nekaltiems „pasiseilėjimams”. Jeigu reikalauji, pavyzdžiui, sumokėti algą ar laikytis įstatymų konkretaus verslininko, – laisvei išsukinėjamos rankos… 

Judėjimo „Gyvenimas per brangus“ (GPB) solidarumo tinklas, kovojantis prieš neteisybę darbe, pats tapo neteisybės auka. Dviejų instancijų teismai konstatavo, jog protestavusieji prie liūdnai pagarsėjusio restorano „Casa Della Pasta“ Kaune pažeidė Susirinkimų įstatymą, nes jų neva buvę trimis daugiau nei galima susirinkti be leidimo. 

Bauda – 370 eurų,  t.y. 35 eurais daugiau nei minimali mėnesio alga „į rankas“. Baudai  sumokėti renkami pinigai iš GPB solidarumo tinklui prijaučiančių piliečių.

Pasak GPB atstovą gynusios advokatės, tokie atvejai beprecedenčiai: įprastai susirinkimų laisvė svarbesnė nei „trimis žmonėmis per daug“.Primename, kad restorano „Casa Della Pasta“ savininkai atsisakė mokėti vieno mėnesio darbo užmokestį vienam darbuotojui ne Lietuvos piliečiui ir netgi neprisipažino jį pažįstantys. Kitas darbuotojas pareikalavo tam tikrų teisių, numatytų Darbo kodekse, ir bandė įkurti profesinę sąjungą. Už tai jam nepažįstamo žmogaus buvo pagrasinta gatvėje  ir liepta „nedrumsti vandens“, jis buvo laikomas kabinete, ten ant jo buvo šaukiama ir pan. Abu darbuotojai buvo atleisti. 

Galų gale po tam tikro spaudimo pirmam darbuotojui buvo sumokėta, tačiau savininkai taip niekada viešai ir nepripažino jį pažinoję.

Viena iš spaudimų taktikų, naudotų restorano savininkui paveikti, buvo protestas gatvėje. Pagal įstatymą, bet kokiam iki 15 žmonių susirinkimui pakanka el.laišku apie tai informuoti savivaldybę, kas ir buvo padaryta. Tačiau policininkai gavo restorano savininko skundą dėl neva nesankcionuoto protesto ir ėmėsi atvejį tirti. 

Teismo posėdyje teisėjas suskaičiavo žmones video įraše bei nuotraukose ir nusprendė, kad jų buvo 18. 
Reikia pažymėti, kad restoranas yra pagrindinėje miesto pėsčiųjų gatvėje.

„Apskritai, dalykai klostėsi pakankamai įdomiai, – rašoma GPB paskyroje Facbook’e. – Keistas buvo ir teismo sprendimas, ir tai, kad policija apie jį žinojo anksčiau, nei jis buvo paskelbtas. Keistos buvo papildomos policijos pajėgos prie teismo rūmų „baiminantis dar vieno protesto“ (jei protestų baiminamasi – bent kažką darom teisingai). Kita vertus, viskas gal ir pakankamai dėsninga: vietiniam kapitalistui paspaudus, policijai teko reaguoti, o tuo pačiu pasitaikė puiki proga dar ir nuraminti „per daug savo teises žinančius“. 

Tai nemažai sako ir apie pačios susirinkimų laisvės sampratą: susirinkimų laisvė užtikrinama tol, kol silpnesnė pusė ėriukiškai reiškia niekam nekenksmingą (ir todėl niekam neįdomią) „nuomonę“, į kurią valdžia pažada „įsiklausyti“. Kai savo teisių, orumo ir, tarkim, algos pareikalaujama griežčiau, pvz., sutrikdant nesusimokėjusio restorano darbą, galios santykiams palaikyti įsikiša policija ir teismai“.

Norintieji solidariai prisidėti prie baudos padengimo (nors ir keliais eurais) prašomi rašyti adresu  gyvenimasperbrangus@gmail.com. „Kaip visada, į represijas – tegul ir smulkias – reaguojame ir kviečiame reaguoti solidarumu“, – primena savo nuostatą „Gyvenimas per brangus“.

lprofsajungos.lt informacija