Rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai” 2017 m. gegužės 25 – birželio 7 dienomis atliktos apklausos duomenimis, 45 proc. respondentų profesinėmis sąjungomis pasitikėjo, o 41 proc. teigė jomis nepasitikį.

Tarp vasario ir gegužės (dviejų mėnesių tyrimo tyrimo duomenų viešojoje erdvėje PN nepastebėjo) darbuotojų atstovių įvaizdis visuomenės akyse ženkliai pagerėjo.

 

Vasario 17-27 dienomis atliktos apklausos duomenimis, 42 proc. respondentų profesinėmis sąjungomis pasitikėjo, o 43 proc. teigė jomis nepasitikį.

Dviem punktais profsąjungos pakilo ir iš 20-ties institucijų sudarytoje reitingų lentelėje: čia jos yra 16-osios, – taigi darbuotojų atstovės gegužę ir birželio pradžioje geriau buvo vertinamos už teismus, komercinius bankus, Vyriausybę ir Seimą.

Kova dėl Darbo kodekso, švietimo darbuotojų, miškininkų protesto akcijos, manytina, prisidėjo, kad gerėtų profsąjungų įvaizdis.

Tiesa, profsąjungų ir kitų komentatorių nuomone, sunku atsakyti į klausimą, ar profsąjungos laimėjo kovą prieš A.Butkevičiaus vyriausybės bruktą darbo santykių liberalizavimą, – į tai vienareikšmio atsakymo nėra. Įdomu, kad Prezidentė, tik ką pasirašiusi nuo liepos 1 d. įsigaliojantį Darbo kodeksą, jau tvirtina, jog Darbo kodeksas – nepalankus silpnesniajai, t.y. darbuotojų, pusei ir ragina kodeksą taisyti.

Grįžtant prie apklausų bei reitingų prisimintina, kad prieš metus apklausų duomenys mums buvo palankesni: kovą palankių ir nepalankių vertinimų santykis buvo 49:34, balandį 45:39, gegužę – 47:38. O apskritai, profsąjungų įvaizdis pastaraisiais metais atsigauna. Kaip jau esame pranešę, 2016 metų teigiamų vertinimų vidurkis peržengė 44 proc. ribą (siekė 44,3 proc.), kai 2015 metais tebuvo tik 38,7 proc.

 *

Greta institucijų bei politikų „reitingavimo”, „Baltijos tyrimai” vykdo ir bendro pobūdžio apklausas.

Į klausimą „Ar jūs patenkinti, kaip veikia demokratija Lietuvoje?” teigiamai atsakė 39 proc. apklaustųjų, kai 2017 balandį patenkintų demokratija buvo 5 proc.mažiau, o prieš metus – tik 31 proc.

Tačiau šį kartą sumažėjo optimistinių vertinimų ir atsakant į klausimus apie ekonomiką, ženkliai krenta valdančiųjų ir Vyriausybės reitingai.

„Pokyčiai ne tie”, – komentuoja „Vakaro žinios”, šeštadienio numeryje paskelbusios „Baltijos tyrimų” apklausos duomenis. „Naujausia visuomenės apklausa dar kartą patvirtino, – rašoma dienraščio komentare, – kad žmonės ne tokių pokyčių iš naujosios valdžios laukė. Žalieji valstiečiai ir su jais paslapčia susitikėjantys konservatoriai … labiausiai prarado pasitikėjimą”. 

lprofsajungos lt. inf.