Dėl naujojo Darbo kodekso planuojama balsuoti jau birželio 6 dieną.
Tačiau chaosas bei diskusijos ir toliau netyla… Kas šį kartą?
Dėmesio centre: Darbo kodekso 38, 168, 250 straipsnių pakeitimai
Ir toliau intensyviai diskutuojama dėl Darbo kodekso 38 (konkuravimo sutartys), 168 (renkamų organų garantijos) ir 250 (darbdaviui draudžiami veiksmai streiko metu) straipsnių. Prieš tai Socialinių reikalų ir darbo komitete sutartos formuluotės Seime balsuojant gegužės 30 dieną buvo atmestos.
Iš kart po to vykusiame Trišalės tarybos posėdyje profesinės sąjungos nenusileido dėl 38 straipsnio keitimo ir laikėsi nuomonės, kad 165 ir 250 straipsnių problemas išspręsime per TDO.
Kitą dieną, gegužės 31 d., LR Seime buvo užregistruotas naujas pasiūlymas dėl Darbo kodekso 168 ir 250 straipsnių pakeitimo.
Akiratyje ir Profesinių sąjungų įstatymas
Gegužės 30 d. Lietuvos Respublikos Seime, Seimo narių Tomo Tomilino, Vytauto Bako, Andriaus Palionio, buvo užregistruotas Profesinių sąjungų pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas.
Iki tol buvo sutarta, kad šis įstatymas nebus liečiamas.
13 straipsnio dėl Darbdavio pareigų santykiuose su profesinėmis sąjungomis 5 dalies pakeitimas prailgina profesinės sąjungos atstovaujamųjų ir (arba) valdymo organų narių profesinių sąjungų posėdžiams ir jų pareigoms atlikti per metus skiriamą terminą (buvo 60, pagal pakeitimus 120). Straipsnis taip pat papildomas punktu, kad „į šį laiką neįskaitomas laikas, būtinas dalyvauti darbdavio sudaromų patariamųjų institucijų ir kitų komisijų ar darbo grupių veikloje ir posėdžiuose taip pat tais atvejais, kai profesinės sąjungos atstovo privalomas dalyvavimas yra numatytas įstatymu, poįstatyminiu teisės aktu ar darbdavio nurodymu.”
17 straipsnio dėl Profesinių sąjungų teisės kontroliuoti darbo ir profesinių sąjungų įstatymų laikymosi dalis „Profesinės sąjungos, jų inspekcijos informaciją dėl darbo įstatymų, kitų norminių teisės aktų, kolektyvinių sutarčių normatyvinių nuostatų laikymosi pažeidimo ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo pažeidimo padarymo arba sužinojimo apie pažeidimo padarymą momento perduoda Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui.”, pakeičiama „Darbdavys, prieš priimdamas sprendimus dėl darbuotojų grupės atleidimo, privalo informuoti ir konsultuotis su įstaigoje, įmonėje veikiančia profesine sąjunga, siekdamas abi šalis tenkinančių sprendimų.”
21 straipsnio dėl Profesinių sąjungų narių darbo teisių garantijų siūlymas papildyti penktą dalį, ir kaip galima suprasti, išbraukti 3 d., lemtų tai, kad perėjus dirbti etatiniu profesinių sąjungų darbuotoju, jo garantijos sumažėtų iki vienos kadencijos (dabar neribojama) ir tektų imti nemokamas atostogas.
Pakeitimas formuluojamas taip: „5. Darbuotojui, išrinktam į vienasmenį darbdavio lygiu veikiančios profesinės sąjungos valdymo organą ir sudariusiam su šia profesine sąjunga darbo sutartį, išskyrus darbo sutartį dėl papildomų darbo funkcijų, jo prašymu suteikiamos nemokamos atostogos visuomeninėms pareigoms atlikti. Šių atostogų trukmė negali viršyti vienos pagal profesinės sąjungos įstatus numatytos kadencijos (įgaliojimų) trukmės. Šių atostogų metu darbuotojui, išrinktam į vienasmenį darbdavio lygiu veikiančios profesinės sąjungos valdymo organą, išsaugoma jo darbo vieta.“
Koks visų šių pakeitimų tikslas?
Pagerinti esamą padėtį, o galbūt tiesiog atidaryti Pandoros skrynią, bet kokiems, kitokiems pakeitimams?
Į šį klausimą atsakykime kiekvienas sau.
Sunku nebus. Jau patys faktai kalba už save. Ar ne?…
Parengta remiantis LRS inf.