Vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumas išlieka aktuali problema beveik visame pasaulyje.
Šiandien ji tebeegzistuoja dėl ekonominės ir visuomeninės lyčių nelygybės.
Ar yra būdų šią problemą išspręsti?
Moterų kvalifikacija paprastai yra ne žemesnė nei vyrų, o kartais ir aukštesnė, tačiau dažnai jų įgūdžiai vertinami menkiau. Be to, jos lėčiau kyla karjeros laiptais…
Paylab (Lietuvoje – www.manoalga.lt) palygino to paties lygio pareigų darbo užmokesčius ir gavo vertingų įžvalgų apie atlygio teisingumą. Tarptautinio tyrimo duomenimis, moterys Centrinės ir Rytų Europos šalyse uždirba nuo 2 iki 11 proc. mažiau, nei tas pačias pareigas užimantys vyrai.
Didžiausias atotrūkis tarp vyrų ir moterų atlyginimų yra finansų ir draudimo sektoriuje – net 38,5 proc., taip pat didelis atotrūkis – informacijos ir ryšių (29,5 proc.) ir sveikatos priežiūros ir socialinio darbo (26,3 proc.) srityse.
EFFAT sektoriai šiuo atžvilgiu taip pat nėra išimtis: Turizmas viena iš skričių, kurioje pagrindinės darbuotojos yra moterys (58% darbuotojų). Maisto sektoriuje moterys taip pat sudaro maždaug 43% visų darbuotojų, tačiau jos dažniausiai užima tokias pareigas, kuriose darbo užmokestis paprastai mažesnis nei pareigose, kuriuose dominuoja vyrai.
Sprendimų, kaip sumažinti moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumą yra, o jų ieškoti visų pirma turi nacionalinės vyriausybės ir socialiniai partneriai.
Galimos įvarios priemonės moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumui panaikinti: -Sumažinti moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumą, didinant atlyginimą moterų dominuojamuose sektoriuose, kaip antai švietimo, meno, kultūros ir socialinio darbo; -Reikalauti darboviečių, kad praneštų apie mokamą atlyginimą ir planus panaikinti moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumą; Teikti informaciją apie darbuotojų duomenis, susijusius su tam tikrais darbo sąlygų aspektais, taip pat ir apie darbo užmokestį ir kt.
EFFAT ya parengusi leidinį “Rekomendacijos dėl vienodo darbo užmokesčio”, kuriame pateikia sėkmingus pavyzdžius kovoje su darbo užmokesčio nelygybe.
EFFAT generalinis sekretorius Haraldas Wiedenhoferis teigė, kad lygaus darbo užmokesčio užtikrinimas yra vienas iš pagrindinių profesinių sąjungų veiklos principų.
Atlyginimo didėjimo moterims užtikrinimas būtų ne tik teisingas, bet ir padėtų išspręsti socialinės neteisybės ir nelygybės problemas.
Tuo tarpu Lietuvoje, Vilniuje, Tarptautines moters dienos proga, kovo 6 d., Seime vyko renginys moterims – „Moterų ekonominės galios stiprinimas: veikime kartu!“.
Buvo pristatomi nauji duomenys: lyčių lygybės indeksas, rodikliai, atspindintys moterų ir vyrų įsitraukimą į darbo rinką, analizuojama ekonominė lyčių lygybės nauda, pristatomos naujos Europos Parlamento iniciatyvos lyčių lygybės srityje.
Konstatuota, jog Lietuvoje be visų kitų ekonominių ir socialinių problemų, labai aktuali moterų ir vyrų atlyginimų skirtumų problema.
Kviečiame pasižiūrėti renginio įrašą.
Parengta remiantis EFFAT, LRS, DELFI inf.