Vasarą darbo rinkoje atgijus statybos, žemės ūkio ir  paslaugų sektoriams, prekybos, maitinimo, viešbučių ir kitose paslaugas teikiančiose veiklose sukuriama daugiausiai laikinų darbo vietų. Tuo tarpu darbo rinkos sezoniškumo fone laukimo pozicijoje dar daugybė absolventų…. Ne mažensė problema ir ta, jog dirbti norintys studentai renkasi darbą, mokslus palikdami nuošalyje… Tačiau kaip tada jaunimui susidėlioti prioritetus?…

DNB banko vyriausioji ekonomistė Jekaterina Rojaka išskiria, kad pirmiausia tokią išbalansuotą situaciją lemia ilgalaikių sutarčių nebuvimas bei 2–3 mėnesių praktika, per kurią vargiai susipažinama su darbo specifika. Be to didžiulę įtaką turi ir tai, kad Lietuvoje ne daug įmonių, kurios siūlo apmokamą praktiką.

Eurostato duomenimis, Lietuvoje 2015 metais 20–24 metų jaunuolių tarpe 5 proc. atliko praktiką, tuo tarpu įsidarbinusių merginų buvo 53,9 proc., o vaikinų – 45,2 proc. Tuo tarpu Europos vidurkis atlikusiųjų praktiką – 47 proc., o įsidarbinusių merginų – 52,6 proc., vyrų – 46,5 proc.

Ekonomistė įsitikinus, kad be abejonės tokie rezultatai atskleidžia, jog nukenčia mokslas. Rimtiems mokslams reikia skirti daugiau laiko, o dirbantiesiems tai padaryti – sunku. Dėl to į akademinį gyvenimą žiūrima atsainiau.

Vis gi, tie, kurie sąžiningai „kremta” mokslus, vėliau susiduria su rimtomis problemomis… Neseniai diplomus gavę 2380 absolventų būdami naujokai darbo rinkoje dar ne visai drąsiai savarankiškai šturmuoja darbdavius.

Darbo pasiūlymų šiuo metu laukia 1098 absolventai su aukštuoju universitetiniu, 727 – su aukštuoju neuniversitetiniu  ir 1282  – su profesiniu išsilavinimu.

Kauno teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėjos Ingos Balnanosienės tvirtinimu,  į darbo rinką įsiliejantys absolventai – iššūkių trokštantys jauni darbuotojai, norintys kurti, parodyti darbdaviams savo geriausias savybes ir siekiantys nuolat tobulėti. Absolventų įdarbinimas – puiki proga įmonėms iš naujo įvertinti savo veiklas, ugdyti lojalų, savarankišką, šiuolaikinėmis technologijomis dirbantį kolegą, taip pat suteikti galimybę jaunam specialistui augti ir tobulėti.

Bet ar visi darbdaviai pasiruošę užauginti jauną specialistą?…

 

Plačiau:

Darbo pasiūlymų laukia jauni kvalifikuoti specialistai

Lietuvos jaunimas praktikų atsisako, tačiau nekvalifikuoto darbo – ne