Prezidentės palaiminimo laukiantis Seimo jau patvirtintas naujasis Darbo kodeksas (DK) nubrėžė takoskyrą ir tarp uostamiesčio darbdavių bei darbuotojų – pastarieji tikina tapsiantys beteisiais ir tikisi šalies vadovės veto, o verslininkai džiaugiasi kodekse numatytomis liberalesnėmis sąlygomis. „Jei gerai verslui, bus gerai ir darbuotojui”, – tvirtina jie.

„Vakarų ekspresas” pristato pagrindines naujojo DK naujoves, kurias paprašėme pakomentuoti uostamiesčio darbininkų ir darbdavių atstovų. Jei prezidentė Dalia Grybauskaitė nevetuos naujojo įstatymo, jis įsigalios nuo kitų metų pradžios.

Darbo sutartys

Naujajame DK numatomos devynios darbo rūšių sutartys – neterminuotos, terminuotos, laikinojo darbo, pameistrystės, nenustatytos apimties darbo, projektinio darbo, darbo vietos dalijimosi, darbo keliems darbdaviams, sezoninio darbo.

Ko gero, daugiausia dėmesio sulaukė vadinamosios „tuščios” arba nenustatytos apimties, darbo sutartys. Funkcijos atlikimo laikas iš anksto nebus nustatytas, tačiau darbuotojas įsipareigos darbo funkciją atlikti darbdavio kvietimu. Minimalioji darbo trukmė, kurią pagal šią sutartį turės išdirbti darbuotojas, yra 8 val. per mėnesį.

Naujove itin džiaugiamasi pramogų pasaulyje – pavyzdžiui, koncertuose, festivaliuose aptarnaujantis personalas dažnai dirba neapmokamais savanoriais, nors iš tiesų atlygį gauna, tad atsiras galimybė juos legaliai įdarbinti.

Dėl naujų darbo sutarčių rūšių džiaugėsi ir Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Donatas Botyrius.

„Smulkiajame versle „tuščios” sutartys yra labai gerai, nes neretai reikalinga pagalba dienai ar net valandai, o žmogų įdarbinti buvo itin sudėtinga. Tai ypač pravers mūsų krašte, kur yra nemažai sezoninio darbo, o lankstumas padės legaliai prisidurti studijuojantiems, besimokantiems asmenims ir verslininkams nereikės ieškoti būdų apeiti įstatymą”, – sakė jis.

Visą straipsnį skaitykite dienraščio ČIA.

VE inf.