Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas, kuriame Darbo kodekso ir kiti socialinio modelio įstatymų projektai aplipo 600 siūlymų, pritarė naujai parlamentarų iniciatyvai nenustatyti valstybinio socialinio draudimo įmokų „lubų“.

Sprendimas argumentuotas tuo, kad dėl „Sodros“ įmokų ribų įvedimo sumažėtų Valstybinio socialinio draudimo fondo ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetų pajamos, o pajamų praradimams padengti nenumatyti finansavimo šaltiniai.

Seime svarstomame Socialinio modelio pakete, kuris išėjo iš Vyriausybės, buvo pateiktas siūlymas įvesti „Sodros“ įmokų ribas. Siūlymus rengę mokslininkai tokią būtinybę argumentuoja tuo, kad bedarbio, pensijų ir kitų išmokų dydžiai yra ribojami, o įmokoms šiuo metu nėra taikomi jokie limitai, tad ir motyvacijos mokėti jas didesnes nėra. Darbdaviai apie poreikį įvesti „Sodros“ įmokų lubas siekiant šalyje išlaikyti ir pritraukti aukštos kvalifikacijos specialistus kalba dar nuo 2002 m.

Naujausi darbo kainos Europos Sąjungoje palyginimai rodo, kad Lietuvoje darbo valandos kainoje didžiausią dalį visoje ES, po Prancūzijos ir Švedijos, sudaro kitos išlaidos, t. y. darbdavio mokamos socialinio ir pensijų draudimo įmokos.

ai dar vienas įrodymas, kodėl Lietuvoje seniai pribrendo poreikis įvesti „Sodros“ įmokų ribas.

Planas sumažinti įmokos tarifą

Tiesa, Seime svarstomuose įstatymų pakeitimo pasiūlymuose lieka nuostata, kad „Sodros“ įmokos tarifas 12 metų iš eilės kasmet mažėtų po 1 proc. punktą, numatant, kad bazinė pensija bus finansuojama ne „Sodros“ lėšomis, o iš biudžeto. Šio pakeitimo finansavimo poreikis 12 metų kasmet siektų po 100 mln. Eur.

Su darbo santykiais susijusios pajamos šiuo metu apmokestinamos 15% GPM bei neproporcingai aukšta „Sodros“ įmoka – darbdavio sumokamas 31% nuo visos darbo vietos kainos bei dar 3% nuo darbo sutartyje nurodyto atlyginimo.

 

Nuorodos:

Vidutinė darbo valandos kaina ES 2015 m., Eur/val. 

Darbo valandos kainos pokytis 2015 m., %, palyginti su 2014 m.

 

vz inf.