Seimas plenariniame posėdyje priėmė Darbo kodekso ir lydimųjų teisės aktų pataisas (projektas Nr. XIIP-2449(2), kuriomis nuspręsta griežtinti atsakomybę už nelegalų darbą darbdaviams ir darbuotojams ir tokiu būdu mažinti nelegalaus darbo mastą. Už naujas Darbo kodekso nuostatas balsavo 93 Seimo nariai, prieš balsavusių nebuvo, susilaikė 30 parlamentarų.

Priimtomis teisės aktų pataisomis nutarta įtvirtinti, kad nustačius nelegalaus darbo atvejį darbdavys turės sumokėti nelegaliai dirbusiam žmogui atlyginimą už darbą – ne mažesnį už minimaliąją algą ir ne mažiau kaip už tris mėnesius (nebent įrodomas kitoks nelegalaus darbo laikas) – bei mokesčius.

Nelegaliai dirbusiajam ne tik bus nutrauktas nedarbo socialinio draudimo išmokų mokėjimas, bet jis taip pat privalės grąžinti gautas nedarbo socialinio draudimo išmokas už laiką, kai dirbo nelegaliai. Ši prievolė bus netaikoma, jei asmuo apie nelegalų darbą pats praneš institucijoms, vykdančioms nelegalaus darbo kontrolę.

Siekiant mažinti administracinę naštą darbdaviams taip pat nuspręsta nustatyti, kad darbdavių žinios iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities būtų privalomai tikrinamos tik pradedant veiklą, t. y., atsisakyti privalomo pakartotinio atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais. Iki šiol kiekvieno darbdavio, darbdaviui atstovaujančio ar darbdavio įgalioto asmens žinios iš darbuotojų saugos ir sveikatos srities turėjo būti patikrintos ir teigiamai įvertintos prieš jam pradedant eksploatuoti įmonę ar teikti paslaugas ir vėliau ne rečiau kaip kas penkeri metai.

LRS informacija