statistikai.jpg
2014 m. sausio 13 d.

statistikai.jpg

2013 m. gruodžio 9-17 dienomis atliktų „Baltijos tyrimų” duomenimis, 42 procentai apklaustųjų piliečių pasitikėjo profesinėmis sąjungomis ir 37 proc. nepasitikėjo. Metų pabaigoje (kaip ir pradžioje – vasarį) profesinės sąjungos pelnė daugiausia visuomenės simpatijų: gruodžio apklausoje reitingų kreivė net per tris punktus pakilo aukštyn, o nepasitikinčiųjų per mėnesį taip pat 2 proc. sumažėjo.


(Didesnis visuomenės palankumas darbuotojų gynėjoms  šį kartą išties gali būti sietinas su gruodžio 5 d. įvykusia protesto akcija prie Seimo).

Peržvelgus visų dvylikos 2013 metais atliktų apklausų duomenis ir atlikus porą aritmetinių veiksmų, matyti, kad tarp  profsąjungų simpatikų ir antipatikų yra įsitvirtinusi pusiausvyra: palankiai atsliepusiųjų apie jas vidurkis yra 38,6, o nepalankiai – 37,75 proc.

Kasmet analizuojant „Baltijos tyrimų“ atliekamus apklausų rezultatus, peršasi mintis, jog visuomenės požiūryje (skylančiame į du vienas kitą „atsveriančius“priešingus vertinimus , neskaitant apie 23 proc. neutraliųjų ar abejingųjų piliečių) įsitvirtino tam tikras stereotipas. Štai ir 2012 metais palankiai vertinančių procentas buvo taip pat 38,6, o 2011 metais – apie 38 proc. Ši vertinimų rutina, manytina, susijusi ir su profesinių sąjungų, pirmiausia viešai besirodančių „centrų“ ir šakinių „štabų“, veiklos stagnacija ar visišku neveiklumu.

Na, o grįžtant prie 2013 metų, pažymėtina, kad metų pradžioje, vasario 1-9 d. apklausos metu, apie profesines sąjungas piliečiai mąstė net palankiau nei gruodį: 42 procentai apklaustųjų piliečių pasitikėjo profesinėmis, sąjungomis ir TIK 34 proc. nepasitikėjo.

Prie  mums nepalankiausių 2013 m. mėnesių priskirtini rugsėjis ir balandis:  balandį tik 33 proc. apklaustųjų pasitikėjo profesinėmis sąjungomis ir NET 41 proc. jomis nepasitikėjo.

Pasitikėjimo „rekordas” buvo pasiektas prieš ketverius metu – 2009 m. metų gegužę, kada daugiau nei pusė (51 proc.) apklaustųjų pareiškė pasitikį profesinėmis sąjungomis, o nepasitikinčiųjų buvo tik 30 proc. Pastaraisiais metais darbuotojų atstovų įvaizdis visuomenėje vos ne kas mėnesį – dažnai dėl nepaaiškinamų priežasčių – kontrastuoja, tačiau neperžengia 42 proc. simpatikų ir 42 proc. kritikų ribų.