vanduo_lit new.jpg
2013 m. lapkričio 27 d.

vanduo_lit new.jpg

2012 m. kovo 22 d., Pasaulinę vandens dieną startavo Europos piliečių iniciatyva (EPI) „Vanduo ir sanitarinės paslaugos yra žmogaus teisė! Vanduo yra visuotinė nuosavybė, o ne prekė!“ EPI inicijavo Europos visuomeninių paslaugų profesinių sąjungų federacija (angl. European Federation of Public Service Unions – EPSU).

Akcija buvo pradėta reaguojant į numatomus planus liberalizuoti vandens tiekimo paslaugas. Specialiai šiai akcijai buvo sukurta internetinė svetainė www.right2water.eu ir duomenų bazė elektroninėms parašų rinkimo formoms, kurios iki 2013 m. rugsėjo mėn. padėjo surikti 1857605 Europos piliečių parašų tam, kad vanduo būtų pripažintas žmogaus teise ir visuomenine gerybe. Kad EPI būtų pripažinta įvykdyta, reikėjo surinkti ne mažiau kaip 1 mln. galiojančių Europos piliečių parašų ir iš ne mažiau, kaip ketvirtadalio šalių. Minimalią parašų kvotą įvykdė 13 šalių, tai Austrija, Belgija, Suomija, Vokietija, Graikija, Vengrija, Italija, Lietuva, Liuksemburgas, Olandija, Slovakija, Slovėnija, Ispanija.

Lietuvoje Vyriausiajai rinkimų komisijai rugsėjo 11 d. buvo perduoti Lietuvos piliečių parašai surinkti popierinėse formose ir internetu – iš viso 14 048 parašai. Lapkričio 22 d. Vyriausioji rinkimų komisija posėdžio metu patvirtino 13252 parašus – dalis patikrinimo metu buvo dėl įvairių priežasčių atmesti – ir išdavė sertifikatą. Lietuvos kvota 9000 parašų – įvykdyta ir viršyta, šie parašai bus įskaityti į bendrą Europos Piliečių Iniciatyvos „Vanduo yra žmogaus teisė“ parašų skaičių.

Gruodžio 9 d. bendras parašų skaičius bus įteiktas Europos Komisijai svarstymui.