2013 m. kovo 15 d.
Kauno apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Kauno AVMI) informuoja, jog šiemet kartu su Valstybine mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos bei kitomis apskričių mokesčių inspekcijomis vykdys projektą „Prekių ir paslaugų suvartojimas privatiems poreikiams“. Pagrindinis projekto tikslas – užkirsti kelią privačių poreikių, susijusių su poilsiu, pramogomis ar prabangos daiktais, tenkinimui įmonės lėšomis. Kauno apskrityje pirminiame projekto etape kontrolės veiksmų susilauks septynios vidutiniam bei mažam mokesčių mokėtojų segmentams priklausančios įmonės, tačiau projektui įsibėgėjant vėlesniuose etapuose tokių įmonių gali daugėti. Projekto metu VMI dėmesio susilauks ne mažiau kaip 100 šalies įmonių.

 
„Kontroliuojant juridinių asmenų veiklą dažnai nustatoma, jog verslininkai bando asmeninėm reikmėm skirtų pirkinių PVM nepagrįstai įtraukti į vadovaujamų įmonių PVM atskaitą, o jų įsigijimo išlaidas nepagrįstai priskirti leidžiamiems atskaitymams, taip mažinant apmokestinamąjį įmonių pelną. VMI įžvelgia riziką, jog atsigaunant šalies ekonomikai, tokių atvejų gali daugėti. Todėl vykdydama šį projektą VMI siekia ir prevencinio poveikio – paskatinti mokesčių mokėtojus atsisakyti mokesčio vengimo būdų ir nustačius pažeidimus, juos geranoriškai ištaisyti“, – sako Kauno AVMI viršininkas Gintautas Muznikas.

VMI, išanalizavusi informaciją savo duomenų bazėse, trečiųjų šaltinių pateiktus duomenis, pagal tam tikrus kriterijus identifikavo 100 rizikingiausių įmonių, kuriose artimiausius keturis mėnesius mokesčių administratorius tikrins, ar įmonių įsigytos prabangios prekės ar paslaugos iš tiesų buvo naudojamos ūkio subjekto veikloje. Mokesčių inspekcija domėsis, ar įmonės tikrai savo veikloje naudoja įsigytas jachtas, katerius, sniego motociklus, ginklus, nardymo įrangą, baseinus ir pan., ar įvykusios prabangios kelionės į užsienį tikrai buvo komandiruotės, o ne įmonės vadovų atostogos su šeima.
 
Mokesčių administratorius pažymi, jog bet kokio ūkio subjekto steigimas yra pelno siekimas, tad ir įmonės įsigyjamas turtas tiesiogiai ar netiesiogiai turi dalyvauti uždirbant subjekto pajamas. Jeigu tokio turto išlaikymas, lyginant su jo teikiama nauda, yra nuostolingas, pvz. nusidėvėjimo suma, kuro, remonto, sandėliavimo sąnaudos ir kitos patirtos sąnaudos nėra adekvačios uždirbtoms pajamoms, mokesčių administratorius tai galėtų vertinti kaip vieną iš aplinkybių, pagrindžiančių turto panaudojimą privačių poreikių tenkinimui. Įgyvendinant šį projektą VMI dėmesio sulauks visų segmentų mokesčių mokėtojai – tiek mažieji, tiek vidutiniai, tiek didieji.
 
VMI primena, kad gyventojai apie neapskaitomas pajamas, „vokeliuose“ mokamus atlyginimus ar kitus mokestinius pažeidimus gali pranešti paskambinę pasitikėjimo telefonu 1882, pasinaudodami išmaniųjų telefonų programėle „Pranešk“, užpildę anketą interneto svetainėje www.vmi.lt arba apsilankę Mokesčių inspekcijoje.
 
Papildoma informacija apie 2013 m. nustatytus atvejus:
 
Vilniaus AVMI darbuotojai, atlikę vienos statybų įmonės mokestinį tyrimą, rado Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pažeidimų. Iš dokumentų nustatyta, kad bendrovė vykdė tik betonavimo darbus, tačiau PVM mažino įsigijusi prekių ir medžiagų, kurios buvo panaudotos vadovo privačiam namui statyti. Po mokestinio tyrimo bendrovė į valstybės biudžetą turės sumokėti beveik 100 tūkst. Lt mokesčių ir baudų.
 
Tauragės AVMI specialistams taip pat užkliuvo statybų bendrovė, tačiau šiuo atveju išsiaiškinta, jog bendrovės darbuotojai ir akcininkai naudodamiesi įmonės lėšomis keliavo į Turkiją, Slovakiją, Italiją, lankėsi krepšinio varžybose. Bendrovės buhalterė išlaidas kelionėms ir bilietams į krepšinio varžybas apskaitė kaip sąnaudas, priskiriamas neleidžiamiems atskaitymams. Mokesčių inspekcija, vadovaudamasi Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme įtvirtintu pajamų natūra apibrėžimu, į sąnaudas įtrauktas išlaidas įvertino kaip gyventojų natūra gautas pajamas. Po atliktų stebėsenos veiksmų bendrovė geranoriškai patikslino deklaracijas ir į valstybės biudžetą sumokėjo per 24 tūkst. litų mokesčių.
 
www.knypava.lt