2012 m. balandžio 4 d.
Investuotojų forumas likus septyniems mėnesiams iki Vyriausybės kadencijos pabaigos siūlo dar septynis pakeitimus – daugiausia darbo laiko, statybų planavimo, kovos su šešėliu ir mokesčių srityse. Tuo pačiu verslo atstovai siūlo ir didinti minimalią mėnesio algą (MMA), nuo ko Vyriausybė kol kas susilaiko. Nekilnojamojo turto (NT) mokestį – mažinti iki 0,5 proc., bet skaičiuoti ne nuo milijono, o nuo pusės milijono litų NT vertės.

Kaip septynis būtinus darbus investuotojai vardija darbo laiko liberalizavimą, darbo jėgos apmokestinimo mažinimą, palengvintas galimybes atleisti darbuotoją, teritorinio planavimo procedūras padaryti trumpesnes ir aiškesnes, sutrumpinti statybos leidimo išdavimą terminą, toliau kovoti su šešėliu ir sutrumpinti laiką, iki kada prokurorai gali ginti viešąjį interesą, nes nesant senaties terminui nei vieno pastato savininkai, anot investuotojų, negali likti ramūs, kad pastato neteks griauti ar keisti.


Investuotojų forumo valdybos pirmininkas, LAWIN advokatų kontoros vadovaujantysis partneris Rolandas Valiūnas teigia, kad galėtų būti pereita prie savaitinės darbo laiko apskaitos – taip gamybos įmonės galėtų geriau planuoti savo darbo laiką, imtis skubių užsakymų. Tuo pačiu – palengvinti galimybes atleisti darbuotojus.


„Siūlome nuimti apribojimus (atleisti), turintiems vaikų iki keturiolikos metų, pensininkams ir pan. Pakeičiant tai įspėjimo terminais ir išeitinėmis išmokomis ir pan. Kuo mažiau apribojimų, tuo daugiau investuotojų norės steigti darbo vietas“, – po susitikimo Vyriausybėje žurnalistams sakė R. Valiūnas.


Forumo vadovė Rūta Skyrienė įsitikinusi, kad griežtos apsaugos taisyklės jau dabar yra atsigręžusios prieš darbuotojus, nes darbdaviai nekuria naujo darbų, verčiau planuoja kelti atlyginimus jau dirbantiems.

„Aš nepavadinčiau (siūlomų pakeitimų) liberalesniais, jie lankstesni“, – vertino ji. Anot jos, tuo pačiu investuotojai siūlo didinti MMA, tačiau iki kokio lygio ji turi keliama, anot R. Skyrienės, turi nuspręsti Vyriausybė su socialiniais partneriais. Šiuo metu MMA siekia 800 litų prieš mokesčius.

Siūlo įvesti kasos aparatus visiems, mažinti atsiskaitymus grynaisiais

Savo rekomendacijose investuotojai ragina Vyriausybę tęsti kovos su šešėliu politiką ir užtikrinti kasos aparatų įvedimą visai mažmeninei prekybai, išskyrus namudines prekes. Taip pat siūloma ir toliau mažinti atsiskaitymus grynaisiais pinigais: skatinti atlyginimų mokėjimą tik per bankus, riboti juridinių asmenų teisę turėti kasą, apibrėžti, kokią sumą pinigų gali turėti su savimi pardavėjai ir valstybės tarnautojai, reglamentuoti fizinių asmenų skolinimąsi grynaisiais.

Pasak Investuotojų forumo mokesčių grupės vadovo, Ernst&Young partnerio, Kęstučio Lisausko, per pastaruosius metus valstybė gerokai pasistūmėjo mokesčių administravimo srityje: sumažintas verslo liudijimų skaičius ir laipsniškai didinamos jų kainos.

„Investuotojų nuomone, valstybei atnešė naudos aktyvūs veiksmai dėl turgaus prekiautojų, taip pat nuodugniau pradėtas tikrinti valstybės tarnautojų ir politikų turto atitikimas pajamoms“, – sako K. Lisauskas. Antra vertus, jo manymu, nuoseklumo baudžiant už nepagrįstą praturtėjimą vis dar trūksta. Kaip trūksta ir glaudesnio bendradarbiavimo su kaimyninių šalių – Latvijos bei Lenkijos – mokesčių administratoriais.

K. Lisausko teigimu, Vyriausybė prie verslo sąlygų pagerinimo prisidėjo atsispyrusi pagundoms keisti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifus, įvesti progresinius mokesčius.

„Per paskutinius trejus metus mūsų mokesčių sistema pasižymi stabilumu, kas investuotojui tikrai yra vertybė“, – žurnalistams sakė K. Lisauskas.

Daugiausiai kritikos iš investuotojų sulaukė šlubuojanti „Sodros“ reforma ir darbo santykių reguliavimas. Susitikimo metu investuotojų forumas dar kartą pakartojo savo poziciją – įvesti „Sodros“ įmokoms „lubas“ nuo 5 tūkst. atlyginimo bei atstatyti įmokas į II pakopos pensijų fondą.

Investuotojai taip pas siūlo skaičiuoti nekilnojamojo turto mokestį nuo 0,5 mln. litų, tačiau mažinti paties mokesčio tarifą iki 0,5 proc.; sumažinti žemės mokesčio tarifą naudojamai žemei iki 1 proc., o 4 proc. apmokestinimą palikti tik nenaudojamai žemei; keisti gyventojų palūkanų pajamų apmokestinimą (pvz., 5 proc. tarifas nuo palūkanų pajamų, kurios viršytų 10 tūkst. litų) bei pakeisti PVM lengvatą šildymui tiesioginėmis išmokomis socialiai remtinoms šeimoms.

Justina Juršytė

DELFI