2011 m. rugsėjo 26 d.
Ekonomistas Povilas Gylys ragina Lietuvos valdžią rimčiau vertinti iš užsienio sklindančius nuosmukio signalus. Susiklosčius liūdniausiam scenarijui, mūsų kraštą vėl siaubtų sunkmečio banga, rašo „Lietuvos žinios”.

Vilniaus universiteto profesorius, ekonomistas P.Gylys atkreipia dėmesį, kad dauguma pasaulinės ekonomikos rodiklių ima blogėti. Itin daug nerimo kelia padėtis euro zonoje ir JAV. Prie to prisideda ir dar didesnį sąmyšį įnešančios įvairios reitingų agentūros.

„Manau, kad grėsmė reali. Negalima sakyti, jog ji išsipildys 100 procentų, tačiau daugelis globalios ekonomikos rodiklių yra neigiami ir matyti tendencija, kad jie dar labiau blogės. Tarptautinio valiutos fondo atstovų teiginiai apie JAV ekonomiką ir įvykiai euro zonoje rodo, kad ekspertai nėra nusiteikę optimistiškai. Juoba kad iš darbotvarkės niekada nebuvo išbrauktas klausimas dėl galimo ekonominio „double dip“ (dvigubo panirimo)”, – teigia P. Gylys.

Pasak mokslininko, jei finansinis nuosmukis mus užkluptų antrąkart, „pirmiausia tai atsilieptų Lietuvos eksporto rinkoms. Kadangi didžiausios mūsų viltys visada sietos su eksportu, o Lietuvoje aiškios makroekonominės politikos nėra, blogėjant išoriniams veiksniams pirmiausia būtų smogta per nacionalinį produktą. Tai neigiamai paveiktų ir jį, ir viešuosius finansus, ir nedarbo lygį.”

Pasak jo, „mūsų sistema sukonstruota taip, kad labiausiai visada nukenčia sunkiausią naštą nešantys paprasti žmonės. Yra tokių sričių, ypač infrastruktūros, kurios gali ir nepajusti didelių pasekmių. Viskas priklausys nuo neigiamų veiksnių masto. Smūgiai bus ne tokie skaudūs tiems, kurie turi monopoliją, pavyzdžiui, energetikoje ar vandens tiekimo srityje. Jie galėtų vėl pasinaudoti išimtine padėtimi ir savo bėdas suversti kitiems.”

Tadas Valančius

Lietuvos žinios

www.lzinios.lt