2011 m. birželio 15 d.
Bręstančio streiko nuotaika jau kurį laiką tvyro vienoje iš didžiausių šalies gamyklų: „Švyturio-Utenos alaus“ darbuotojai ketina pirmą kartą stabdyti gamyklų veiklą Klaipėdoje ir Utenoje bei taip išreikšti nepasitenkinimą nekylančiomis algomis.


Danijos „Carlsberg“ grupei priklausančios didžiausios Lietuvos alaus daryklos „Švyturys-Utenos alus“ darbuotojai nepatenkinti dabartiniais atlyginimais ir ketina streikuoti, kol jų prašymas pakelti algas 12,4 proc. bus įvykdytas. Pasak Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos Klaipėdos regiono koordinatoriaus Raimondo Tamošausko, jau surinktas pakankamas kiekis darbuotojų parašų ir apie būsimą streiką artimiausiomis dienomis ketinama informuoti darbdavį. Prieš dvejus metus gamykloje taip pat buvo inicijuojamas streikas, tačiau pasiekus abi puses tenkinančių susitarimų, darbuotojai nurimo.

Atlyginimai nėra maži

„Mes pageidaujame, kad didėtų atlyginimai. Perkamoji galia per trejus metus ryškiai sumažėjo, tačiau įmonė išmokėjo 100 milijonų litų dividendų akcininkams. Reikalaujame, kad bent vienas procentas nuo dividendų liktų Lietuvoje“, – poziciją dėstė R.Tamošauskas. Jis pripažino, kad atlyginimai šioje bendrovėje nėra maži, tačiau tai esą nereiškia, kad jie yra normalūs. „Per paskutinį susirinkimą administracija pateikė duomenis, kad gamyklos darbininkas gauna apie 3 tūkst. litų „ant popieriaus“ atlyginimą. Kažkas turėtų ir daugiau uždirbti, tačiau net darbuotojai tarpusavyje klausė, kuris tiek čia uždirba?“ – kalbėjo profsąjungos atstovas.

Profsąjungos argumentus atrėmė bendrovės „Švyturys-Utenos alus“ korporatyvinių reikalų direktorius Dainius Smailys. Anot jo, įmonė galinti pateikti įrodymus, jog darbininkų atlyginimai iš tiesų siekia 3400 litų neatskaičius mokesčių, o kitų specialistų – ir gerokai didesni. „Dėl algų diskutuojama kasmet, kaip tai numatyta kolektyvinėje darbo sutartyje, ir susitarimų galima pasiekti nestreikuojant. Tačiau šioje sutartyje yra daugybė kitų veiksnių, lemiančių atlyginimo dydį, o ne vien infliacija, kaip teigia profsąjungos atstovai“, – bendrovės vadovo Rolando Viršilo poziciją išsakė D.Smailys.

Klaipėdoje esančiuose dviejuose alaus daryklos padaliniuose dirba apie 110 žmonių.

Kreipsis į teismą

„Mes netikime, kad streikas įvyks, nes jam nėra pagrindo. Iš profsąjungos pusės nėra noro susitarti, jie nori daryti šou ir ardyti įmonės veiklą“, – teigė bendrovės atstovas. Jo teigimu, įmonė teisingumo ketina siekti per teismą: „Mūsų nuomone, objektyviausiai šį ginčą išspręstų teismas. Kai tik bus paskelbta streiko data, prašysime teismo pritaikyti užkardomąsias priemones, kad streikas nevyktų, nes yra neteisėtas.“

Jo teigimu, kompromiso su darbuotojais ieškota ir kitu keliu: bendrovė esą siūlė didinti atlyginimus 1,8 proc., bei atstatyti plačią sporto programą, kurioje iki ekonominės krizės galėjo dalyvauti darbuotojai, suteikti jiems papildomą sveikatos draudimą. D.Smailio teigimu, profesąjungų vadovai šiuos pasiūlymus atmetė nepasitarę su darbuotojais.  Kalbėdamas apie dividendus D.Smailys pabrėžė, jog jie išmokėti už trejus metus ir tai esanti akcininkų teisė, kaip paskirstyti pelną.

Irma Ozturhan

www.15min.lt