2011 m. balandžio 19 d.
Apie 160 Ispanijos darbuotojų, gaminančių firminę Kraft produkciją rizikuoja prisijungti prie augančio buvusių Kraft darbuotojų skaičiaus. 2008 m. po trijų Europos Kraft sūrio fabrikų analizės, Kraft nusprendė uždaryti našiausią ir produktyviausią iš trijų – El Caserío gamyklą Mahone, Menorkos saloje (Ispanija) ir perduoti gamybą, įskaitant ir vietinį prekės ženklą, kurio prekės čia buvo gaminamos jau aštuoniasdešimt metų, kitoms dviems gamykloms.


Tokio sprendimo akivaizdoje IUF priklausanti Ispanijos maisto darbuotojų sąjunga Agroalimentaria CC.OO, atkakliai tvirtino, kad geresnis verslo sprendimas būtų parduoti El Caserío verslą vietos įmonėms. Profsąjunga teigė, kad siūlomas gamyklos uždarymas ne tik reiškia 163 darbo vietų praradimą, bet taip pat turėtų ekonominių ir aplinkosauginių pasekmių Menorkos salai. Iš kitos pusės, fabriko pardavimas ir išlaikyta gamyba apsaugotų darbo vietas, pragyvenimo šaltinį beveik trims šimtams šeimų, pieno ūkius bei kaimiškų vietovių užimtumą ir tradicijas.

Deja, Kraft toliau laikėsi nuomonės, jog neįmanoma rasti jokio perspektyvaus pirkėjo. Nors gamyklos uždarymo galimybė taip pat prarado savo patrauklumą, kai Vyriausybė informavo administraciją, kad atleidimo iš darbo patvirtinimo procedūros gamyklos darbuotojams nebuvo priimtinos.

Po galingos profesinės sąjungos vykdytos kampanijos, kurią palaikė Vyriausybė bei visuomenė (įskaitant pieno gamintojus), Kraft pagaliau rado pirkėją. 2009 m. gegužę buvo pranešta apie fabriko pardavimą Nueva Rumasa grupei, šeimyniniam konglomeratui, kontroliuojančiam maisto, gėrimų, mažmeninės prekybos bei viešbučių įmones ir kuris, anot Kraft, pristatė perspektyvų verslo planą.

Nuosavybės perleidimo sutartis įsigaliojo nuo 2009 m. liepos 1 d. Tą pačią dieną taip pat įsigaliojo bendros gamybos susitarimas, pasirašytas tarp Kraft ir naujojo savininko Quesería Menorquina-Nueva Rumasa. Sutartis apėmė El Caserío produktų gamybą trijų metų laikotarpiu. Naudodamiesi šia operacija Kraft išvengė pareigos mokėti darbuotojams kompensacijas, sau užsitikrindami tolesnes pajamas iš firminių produktų pardavimo.

Dabar atrodo, kad arba Kraft buvo labai neapdairi ir neatliko būtinų patikrinimų, ieškodama tinkamo pirkėjo, arba labai nesąžininga su savo darbuotojais ir Menorka žmonėmis, kadangi Nueva Rumasa dabar yra nemoki ir vyksta tyrimas dėl sukčiavimo. Praėjus mažiau nei metams po bendrovės pardavimo, pradėjo ryškėti įmonės sunkumai, vėluota pervesti atlyginimus ir užmokestį tiekėjams. 2009 m. pabaigoje Quesería Menorquina turėjo beveik 33 mln. Eurų skolą tiekėjams, kreditoriams ir darbuotojams. Kovo viduryje darbuotojai turėjo savaitės trukmės “atostogas”, nes tiekėjai nustojo tiekti žaliavas. Į situaciją balandžio 5 d. įsikišo Teisingumo teismas, buvo deklaruotas Quesería Menorquina bankrotas ir perimtas įmonės valdymas. Nueva Rumasa aiškiai parodė, kad ji niekada neturėjo perspektyvaus verslo planą Quesería Menorquina gamyklai. Gamykla negali dirbti dėl nepakankamų žaliavų, kurių nėra, nes nemokama tiekėjams. Nėra sumokėta darbuotojams, kyla grėsmė prarasti darbą ir neturėti jokios socialinės apsaugos.

Koks “Kraft” požiūris į visa tai? Kraft dar labiau pablogino gamyklos ir jos darbuotojų padėtį sustabdydama visus naujus užsakymus, teigiant, kad Nueva Rumasa nevykdo bendros gamybos susitarimo. Apie 40% gamyklos produkcijos priklauso „Kraft Foods“.

IUF prisijungia prie Ispanijos maisto sektoriaus darbuotojų profesinės sąjungos, Agroalimentaria CC.OO, kuri ragina Kraft Foods atsakyti į kelis nepatogius klausimus dėl nesilaikomų įsipareigojimų. Ar Kraft tikrai nežinojo apie abejones dėl Nueva Rumasa kreditingumo, kurios cirkuliavo Ispanijos finansų sluoksniuose jau kelis mėnesius iki pardavimo? O gal tiesiog Kraft‘ui nerūpėjo ir gamyklos darbuotojams, Menorkos bendruomenei bei Vyriausybei buvo lengvabūdiškai pasakyta, kad istorinio fabriko pirkėjas tikrai turi gerą verslo planą? Kraft naudojasi ta pačia jau Jungtinėje Karalystėje ir Pietų Afrikoje išbandyta taktika – sukurti didelius lūkesčius apie save, gauti Vyriausybių palaiminimą įmonių perėmimams, o paskui naikinti darbo vietas ir perkėlinėti gamybą kitur. Ispanijos darbuotojai vienijasi su Anglijos ir Pietų Afrikos darbuotojais, reikalaudami, kad Kraft vykdančioji direktorė Irena Rosenfeld gerbtų ir gintų jų teises. Profesinė sąjunga CC.OO kartu su IUF prašo ją susitikti ir aptarti gamyklos bei darbuotojų ateitį.

versta iš http://cms.iuf.org

Lietuvos maistininkų profesinė sąjunga