Šiemet gegužės pirmąją – Tarptautinę darbo dieną – paminėjome eitynėmis ir  mitingu „Už laisvę ginti savo teises ir už laisvę streikuoti!“. Renginyje dalyvavo apie 1 tūkst. žmonių iš visos Lietuvos, taip pat ir Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos atstovai.

Profesinių sąjungų nariai reikalavo paprastesnių streiko paskelbimo procedūrų. Dabartiniai įstatymai įpareigoja darbuotojus pereiti bent tris derybų procedūras iki kol įgyjama teisė streikuoti, kas gali užtrukti iki dvejų metų.

Darbo kodeksas praktiškai draudžia bet kokį streiką, kuriuo būtų ginami darbuotojų socialiniai interesai, taip pat negalimi ir solidarumo streikai. Be efektyvios teisės streikuoti kolektyvinės derybos prilygsta elgetavimui, todėl siekdami solidaresnės ir laimingesnės Lietuvos privalome užtikrinti piliečių laisvę streikuoti taip, kaip užtikriname piliečių teisę laisvai organizuoti protestus ir susirinkimus.

Nepaisant sudėtingų streiko paskelbimo procedūrų, valdžios atstovai rodo iniciatyvą dar labiau susilpninti darbuotojų galias. Prisidengiant neva gerais norais sustiprinti darbuotojų judėjimą (su jų atstovais net nepasitarus!) Seime pateiktas Profesinių sąjungų įstatymo pakeitimo projektas siūlo užmauti papildomą apynasrį darbuotojų organizacijoms įpareigojant jas savo veiklos ir finansinę ataskaitas teikti tretiesiems asmenims. Nors Lietuvos Trišalėje taryboje tam nepritarta, neigiamą išvadą rengia ir Vyriausybė, tačiau tai nebūtinai sutrukdys įstatymo projektui toliau skintis kelią Seime.

Eitynes ir mitingą surengė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“, Gegužės 1-osios profesinė sąjunga ir Respublikinė jungtinė profesinė sąjunga.

„Pastaruoju metu matome, kad vis sunkiau ginti darbuotojus dėl nežmoniško darbdavių pasipriešinimo, dėl spaudimo ir naudojamų įvairių represinių priemonių“, – BNS sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

„Už laisvę ginti savo teises ir laisvę streikuoti“, „Žmonės svarbiau už pelną“, „Protestavimas – laisvės pratestavimas“, „Žinodami, kada streikuojantiems baigsis maistas, darbdaviai galės planuoti, kiek laiko nieko nesiūlyti“, teigė demonstracijos dalyvių plakatai.

„Nėra to streiko, kas neišeitų į gerą“, „Atriškite rankas ginti savo teises“ – skandavo eitynių dalyviai.

Gegužės 1-ąją LMP nariai paminėjo ir kituose miestuose. Štai UAB „Philip Morris Lietuva” profesinės sąjungos nariai šios tarptautinės šventės proga klaipėdiečiams dalino gėles ir saldainius, primindami apie profesinių sąjungų ir darbuotojų interesų svarbą.