Sutrumpintos darbo valandos ir lankstesnės darbo laiko nuostatos, atsiradusios per COVID-19 krizę, gali būti naudingos verslui ir produktyvumui, o darbuotojams sudaryti sąlygas geresnei darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrai, – teigiama Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) parengtoje ataskaitoje „Darbo laikas ir darbo ir asmeninio gyvenimo balansas visame pasaulyje“.

Visgi, senas liaudies posakis, kad “lazda turi du galus” puikiai tinka ir šiuo atveju. Mat per trumpos darbo valandos gali tapti nepakankamų pajamų ir poreikio dirbti kelis darbus priežastimi. Be to, moterims, auginančioms vaikus ar globojančioms šeimos narius, trumpesnė darbo diena gali sukelti perdegimą dėl didesnės buities rūpesčių naštos, kuri jų atžvilgiu vis dar neproporcingai didelė, taip pat  prisidėti lyčių nelygybės sveikatos problemų.

Todėl, anot TDO ekspertų, atilkusių tarptautinį tyrimą, geriausia, kai išlaikomas balansas – darbuotojai dirba nei per ilgai, nei per trumpai ir turi galimybę darbo laiką planuoti patys. Štai dalis ataskaitos išvadų:

  • Ilgesnės darbo valandos (daugiau nei 48 val.) paprastai siejamos su mažesniu darbuotojų darbo našumu ir dažnesne kaita, o trumpesnės darbo valandos – su didesniu našumu.
  • Darbas trumpesnę darbo dieną su aiškiu darbo grafiku, nemažinant apmokėjimo už darbą, suteikia darbuotojams daugiau laiko savo asmeninėms pareigoms ir (arba) laisvalaikiui, o tai leidžia geriau suderinti darbą ir asmeninį gyvenimą.
  • “Sveikiausias” balansas tiek darbuotojams, tiek verslui, yra toks, kai dirbama pilnu etatu, tačiau darbuotojas turi galimybę lanksčiai rinktis darbo valandas bei turėti galimybę dirbti iš namų.
  • Skatinant sveiką darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrą bei didesnį našumą, būtina imtis viešosios politikos priemonių.
  • Nuotolinis darbas padeda išlaikyti užimtumą ir sukuria naujas darbuotojų savarankiškumo galimybes, tačiau jo reglamentavimas turi vykti lygiagrečiai su darbuotojų teisės “atsijungti” užtikrinimu.
  • Klasikinė standartinė darbo savaitė (8 valandos per dieną, penkios ar šešios dienos per savaitę) suteikia darbuotojams stabilumo planuojant savo gyvenimą, tačiau tokie fiksuoti grafikai dažnai yra pernelyg nelankstūs.
  • Darbas pamainomis gali suteikti darbuotojams daugiau lankstumo, tačiau  tuo pat metu darbuotojai priversti dirbti netipinėmis valandomis, payzdžiui, naktimis – o tai siejama su dideliu pavojumi sveikatai ir šeiminio gyvenimo sutrikimais. Panašus neigiamas poveikis stebimas ir dirbant pamainomis.
  • Lankstus darbo grafikas (angl. flextime) suteikia galimybę darbuotojams organizuoti savo darbo grafikus pagal savo individualius poreikius, siekiant optimaliai suderinti apmokamą darbą ir asmeninius įsipareigojimus. Jis turi teigiamą poveikį darbuotojų psichinei sveikatai, tačiau gali sustiprinti lyčių nelygybę, jei juo naudosis tik moterys.
  • Tinkamai sudaryti darbo grafikai su trumpo ir vidutinio laikotarpio apskaitos laikotarpiais (pvz., nuo vieno iki keturių mėnesių) gali reikšmingai prisidėti prie darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyros.

Parengta pagal ilo.org informaciją