Gruodžio 14 d. Nyderlandų socialinių reikalų ir užimtumo ministrė Karien Van Gennip pasirašė Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) manifestą „Nulis mirčių darbe“.

Šis manifestas buvo paskelbtas Darbuotojų atminimo dieną (kasmet pasaulyje ji minima balandžio 28 d.). Europos Sąjunga (ES) ir valstybės narės raginamos imtis veiksmų, reikalingų siekiant nulinės mirties darbe iki 2030 m. Dokumentą pasirašė ir visa eilė europarlamentarų, profesinių sąjungų atstovų bei ekspertų.

Ministrė K. Van Gennip yra 11-oji iš visų ES už socialinius reikalus ir užimtumą atsakingų ministrų, pasirašiusių minėtą dokumentą, svarbų darbuotojų saugumui užtikrinti. Iki šiol įsipareigojimus siekti nulinės tolerancijos mirtiniems nelaimingiems atsitikimams darbe savo parašais patvirtino Ispanijos, Rumunijos, Belgijos, Portugalijos, Suomijos, Slovakijos, Slovėnijos ir Liuksemburgo ministrai. Deja, Lietuvos šiame sąraše kols kas nėra.

Manifeste pažymima, kad tam, jog būtų išvengta mirčių darbe, reikia pašalinti profesines ligas, įskaitant vėžį, sukeliančių medžiagų, poveikį ir kovoti su profesiniu stresu, kuris gali sukelti širdies ligas, insultą, depresiją ir net iššaukti savižudybę.

Profesinės sąjungos atkreipia dėmesį, kad kiekvieną darbo dieną Europos Sąjungoje 12 darbuotojų žūsta darbo vietose. O daugiau nei 100 000 mirčių per metus įvyksta dėl kancerogeninių medžiagų poveikio.

Be to, būtina užkirsti kelią nelaimingiems atsitikimams. Organizuojant darbą ir projektuojant darbo vietą, fizinė ir psichinė darbuotojų sveikata turėtų būti atskaitos taškas.

Tam reikia imtis veiksmų ES, nacionaliniu, sektorių ir įmonių lygmeniu, taip pat teisėkūros ir kitų iniciatyvų, įtraukiančių profesines sąjungas ir darbdavius, įskaitant didesnį švietimą, mokymą, stebėseną, prevenciją, apsaugą, ataskaitų teikimą, tikrinimą, vykdymą ir sankcijas.

Parengta pagal etuc.org informaciją