Europos darbo sąlygų tyrimo duomenimis apie 60 proc. visų darbuotojų, turinčių su darbu susijusių sveikatos problemų, raumenų – kaulų sistemos sutrikimus įvardija kaip rimčiausią problemą. Raumenų ir kaulų sistemos sutrikimais skundžiasi maždaug trys iš penkių darbuotojų, Europos saugos ir sveikatos darbe agentūros pranešime.

Nurodoma, kad iš jų 43 proc. dažniausiai vargina nugaros, 41 proc. – viršutinių galūnių ir 29 proc. – apatinių galūnių skausmai.

„Su darbu susiję kaulų-raumenų sistemos sutrikimai yra itin dažni – nuo ūmaus skausmo, dėl kurio darbuotojas negali dirbti keletą dienų, iki sunkesnių sveikatos problemų, dėl kurių gali prireikti ir ilgalaikio kompleksinio gydymo bei reabilitacijos. Dažniausiai šie ilgalaikiai sutrikimai išsivysto į lėtines ligas, tuomet darbuotojas tampa neįgalus ir dėl sveikatos problemų yra priverstas išeiti iš darbo“, – teigia Valstybinės darbo inspekcijos Darbuotojų saugos ir sveikatos skyriaus vyriausioji specialistė Nerita Šot.

Su darbu susiję raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai – tai raumenų, sąnarių, sausgyslių, raiščių, nervų, kaulų ir atskirų sričių kraujotakos sistemos pažeidimai, kurie atsiranda arba paūmėja dėl darbo pobūdžio ir darbo aplinkos poveikio. Dažniausi rizikos veiksniai, įtakojantys kaulų-raumenų sistemos sutrikimus yra kartotiniai rankų ar plaštakų judesiai, sunkių krovinių tvarkymas, netinkama nepatogi darbo padėtis ir ilgas sėdėjimas. Tobulėjant technologijoms bei diegiant ergonominius sprendimus tradicinių ilgalaikių fizinių rizikos veiksnių įtaka po truputį mažėja, bet pastebima nejudraus ilgo sėdėjimo sparčiai didėjanti rizika. Net 61 proc. įmonių teigia, kad ilgas sėdėjimas yra naujai kylanti rizika.

Pirminė prevencija darbdavių rankose

Kai kam kaulų-raumenų sistemos sutrikimai yra labai asmeninė dirbančiųjų problema, apie kurią jie retai prabyla. Tačiau šiuos sveikatos sutrikimus sunku suvaldyti, jie gali tapti lėtiniais ir tai galiausiai gali pakenkti tiek asmens profesiniam, tiek asmeniniam gyvenimui.

„Darbuotojų skatinimas kuo anksčiau atvirai kalbėti apie kaulų-raumenų sistemos sutrikimus darbo vietoje bei darbdavių noras padėti savo darbuotojams, diegiant prevencijos priemones, – vienas iš pirminių veiksmų, galinčių užkirsti kelią lėtinių kaulų ir raumenų sistemos ligų išsivystymui“, – pastebi N. Šot.

Primenama, kad spalio paskutinė savaitė kasmet yra skelbiama Europos darbuotojų saugos ir sveikatos savaite – tai svarbus saugių darbo vietų kampanijos, skirtos raumenų ir kaulų sistemos sutrikimams akcentas. Konferencijos, parodos, filmų rodymas, konkursai ir seminarai – tai tik dalis šią savaitę organizuojamų renginių visoje Europoje.

Daugiau informacijos apie Europos kampaniją ir kaulų-raumenų sistemos sutrikimų prevenciją darbo vietose rasite adresu: www.healthy-workplaces.eu/lt.

 

VDI inf.