Balandžio 20 d. trąšų gamyklos „Achema“ darbuotojai Jonavoje surengė taikią protesto akciją. Tuo pat metu, kai įmonę valdančio koncerno „Achemos grupė“ akcininkai susirinko į pasitarimą, bendrovės profsąjungos narių automobilių kolona ėmė sukti ratus aplink įmonės teritoriją. Neradus dialogo su bendrovės atstovais tokiu būdu buvo siekiama atkreipti akcininkų dėmesį ir išsireikalauti atlyginimų kėlimo bei socialinių garantijų. Darbuotojai teigė kelerius metus esantys negirdimi. 

„Nors tai pačių darbuotojų iniciatyva, Achemos darbuotojų profesinė sąjunga visiškai sutinka ir remia darbuotojų keliamus reikalavimus. Prieš porą metų žiniasklaidoje mirgėjo AB „Achema“ vadovų pažadai, kad mokant mažiau Suskystintų gamtinių dujų terminalo mokesčio, daugiau lėšų bus skiriama investicijoms ir darbuotojų atlyginimų didinimui. Tačiau nepaisant rekordinio pelno, bendrovė atsisakė darbuotojams kelti algas 4-6 procentais. Tai – ne pirmas nusivylimas, tad nestebina, kad šiandien matome tokią akciją“, – paramą akcijai pareiškė ADPS pirmininkė Birutė Daškevičienė.

Nors bendrovė žurnalistams dažnai pabrėžia socialinės atsakomybės svarbą, to savo darbais neparodo. Ir ne vien dėl atlyginimų: jau daug ką pasako tai, kad didžiausia chemijos pramonės įmonė, patenkanti į strateginių įmonių sąrašą, neturi kolektyvinės sutarties. Dabartinės derybos yra bevaisės, bendrovės atstovai atmeta visus darbuotojų suformuluotus pasiūlymus bei vilkina patį procesą.
 
„Problemų yra senokai. Jos turi būti pradėtos geranoriškai spręsti, nes kitaip niekas negarantuoja, kad darbuotojai nepradės palikti įmonės ar bent jau nepadaugės protestų, o galbūt bus pereita ir prie streikų, – sako AB „Achema“ darbuotojas S. Žiūkas. – Vis tik jei vadovybė žengs nuoširdų žingsnį tinkama linkme, darbuotojai bus pasirengę juos pasitikti pakeliui. Mes tikime dialogu ir siekiame, kad darbuotojams būtų didinamas pagrindinis darbo užmokestis. Darbuotojai, dirbdami pagrindiniu darbo laiku, turi teisę uždirbti oriai.“
 
Darbdavių pažadai turi būti tęsiami, o darbuotojų organizuotumas ir solidarumas puikus ir sveikintinas būdas tai priminti ir to siekti.
 

Video reportažas apie achemiečių protesto akciją ir daugiau informacijos čia:

https://bit.ly/3dw7RC

 

Parengta pagal Achemos darbuotojų profesinės sąjungos, 15min informaciją 

Eriko Ovčarenko / 15 min. nuotr.