Europos komisijos teigimu, nepaisant greito ir visapusiško politinio atsako tiek ES, tiek nacionaliniu lygmenimis, šiais metais dėl koronaviruso pandemijos ES ekonomika patirs gilų nuosmukį. Kadangi izoliavimo priemonės atšaukiamos laipsniškiau nei manyta pavasario prognozėje, poveikis 2020 m. ekonominei veiklai bus didesnis nei tikėtasi.

2020 m. vasaros ekonominėje prognozėje numatoma, kad euro zonos ekonomika 2020 m. susitrauks rekordiškai daug – 8,7 proc., o 2021 m. augs 6,1 proc. Prognozuojama, kad visos ES ekonomika 2020 m. susitrauks 8,3 proc., o 2021 m. augs 5,8 proc. Taigi numatoma, kad 2020 m. nuosmukis bus gerokai didesnis nei prognozuota pavasario prognozėje (7,7 proc. euro zonoje ir 7,4 proc. visoje ES). Augimas 2021 m. taip pat bus šiek tiek mažesnis nei prognozuota pavasarį.

Už žmonėms tarnaujančią ekonomiką atsakingas vykdomasis pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis sakė: „Ekonominis izoliavimo priemonių poveikis yra didesnis nei manėme iš pradžių. Esame laive, kuris plaukia per audringus vandenis ir kuriam kyla daug pavojų, be kita ko dar viena didelė infekcijų banga. Ši prognozė puikiai parodo, kodėl, siekiant padėti ekonomikai, reikia susitarti dėl mūsų plataus užmojo ekonomikos gaivinimo priemonių rinkinio „NextGenerationEU“. Žvelgdami į šiuos ir kitus metus, galime tikėtis atsigavimo, tačiau turėsime būti budrūs, kad išvengtume didelių atsigavimo tempo skirtumų. Turime toliau saugoti darbuotojus bei įmones ir glaudžiai koordinuoti politiką ES lygmeniu, kad taptume stipresni ir vieningi.

Už ekonomiką atsakingas Komisijos narys Paolo Gentiloni sakė: „Koronavirusas visame pasaulyje nusinešė daugiau kaip pusės milijono žmonių gyvybių ir jo aukų kasdien daugėja, kai kuriose pasaulio dalyse nerimą keliančiu tempu. Ši prognozė rodo pražūtingus pandemijos ekonominius padarinius. Politinis atsakas visoje Europoje padėjo sušvelninti smūgį mūsų piliečiams, tačiau pandemija ir toliau didina skirtumus, nelygybę ir nesaugumą. Štai kodėl taip svarbu greitai susitarti dėl Komisijos pasiūlyto ekonomikos gaivinimo plano, kad šiuo kritiniu metu mūsų ekonomika įgautų atnaujinto pasitikėjimo ir gautų naujo finansavimo.“

Atsigavimas turėtų įsibėgėti 2020 m. antrąjį pusmetį.

Pandemija smarkiai paveikė ekonominę veiklą jau pirmąjį 2020 m. ketvirtį, nors daugelis valstybių narių izoliavimo priemones pradėjo taikyti tik kovo vidury. Ekonomiką trikdančios izoliavimo priemonės 2020 m. antrąjį ketvirtį truko daug ilgesnį laikotarpį, todėl antrojo ketvirčio ekonominės veiklos rezultatai turėtų būti gerokai prastesni nei pirmojo.

Tačiau pirmieji gegužės ir birželio mėn. duomenys rodo, kad blogiausia galbūt jau praeityje. Numatoma, kad ekonomikos atsigavimas paspartės antrąjį metų pusmetį, tačiau ekonomika neatsigaus visiškai ir atsigavimo procesas valstybėse narėse vyksta netolygiai.

Kas prognozuojama Lietuvai?

EK nurodo, kad įmonės ir namų ūkiai Lietuvoje, tikėtina, kurį laiką susidurs su dideliu netikrumu, net ir švelnėjant kovos su pandemija priemonėms.

Kai kurioms įmonėms tai reiškia trumpesnės trukmės sutarčių sudarymą, palyginti su padėtimi prieš pandemiją, ir mažesnį norą investuoti. Tuo pat metu tikimasi, kad didėjantis nedarbas ir santaupos bei mažesnės darbo pajamos turės neigiamą poveikį privačiam vartojimui.

EK prognozėje Lietuvai pažymima, kad pirmąjį 2020 m. ketvirtį Lietuvos realusis BVP sumažėjo tik 0,3 %, palyginti su ankstesniu ketvirčiu. Geri ekonominės veiklos rezultatai sausio ir vasario mėnesį atsvėrė didelį COVID-19 pandemijos ir kovos su ja priemonių, kurios prasidėjo kovo mėn. pabaigoje, neigiamą poveikį ekonomikai. Santykinai labiausiai sumažėjo investicijos ir eksportas, o privatusis sektorius vartojimas išliko gana atsparus.

Antrąjį 2020 m. ketvirtį ekonomikos nuosmukis bus didesnis, nes Lietuvoje ir užsienyje taikomos kovos su pandemija priemonės sutrikdė vartojimą, neigiamai paveikė investicijas ir tarptautinį prekių ir paslaugų srautą. Balandį prekių eksportas sumažėjo beveik ketvirtadaliu, o pramonės gamyba, palyginti su kovu, sumažėjo 8 %.


Detalesnės informacija:

2020 m. vasaros ekonominė prognozė

 

2020m. vasaros prognozė Lietuvai

 

Inf. šaltinis: Europos komisijos atstovybė Lietuvoje