Tema, kuri visada yra verslininkų ir užsienio investuotojų dėmesio centre – darbo kodeksas. Lietuva nuolat siekia investuoti į aukštesnės kvalifikacijos darbo rinką, mokslinius tyrimus bei plėtrą, todėl verslas nuolat iškelia daugybę klausimų, susijusių su lanksčia ir dinamiška darbo rinka. Verslo lyderiai, priklausantys Britanijos prekybos rūmams Lietuvoje, ir atstovaujantys aktyvių asmenų, plėtojančių atvykstančias investicijas, požiūriams, išsakė keletą savo pozicijų dėl Darbo kodekso. 

Ar planuojamas naujas puolimas prieš darbuotojų teises?

Nuomonėje pateikiami tokie pavyzdžiai kaip – naktinio darbo reguliavimas. Lietuvoje naktinės pamainos darbuotojai negali dirbti ilgiau nei vidutiniškai 8 valandas per parą, o tai, pasak investuotojų, daro neigiamą įtaką pasauliniams pristatymo centrams ir klientų aptarnavimo operacijoms, kurių aprūpinimas reikalingas visą parą. Verslui reikalingas lankstumas, kad darbuotojui būtų suteikta 12 valandų naktinės pamainos galimybė. Vyriausybė yra patvirtinusi sąrašą pareigybių aprašymų, leidžiančių daryti išimtis. Tačiau, pasak investuotojų, puikus sprendimas galėtų būti šio darbo profilių sąrašo išplėtimas. 

Kitas klausimas, į kurį raginama atkreipti dėmesį, yra kompensacija už laiką, praleistą komandiruotėse ne įprastomis darbo dienomis. Tarptautinės kompanijos pasikliauja darbuotojų galimybe keliauti ir dažnai darbuotojai vengia kitos dienos atostogų galimybės ir kiekvienais metais sukaupia iki 20 (kai kuriais atvejais iki 50) papildomų dienų kasmetinėms atostogoms. Dabartinis reguliavimas sukuria didelę finansinę ir administracinę naštą darbdaviui. Darbuotojai, keliaujantys savaitgaliais, valstybinėmis šventėmis ar po darbo, turi teisę gauti kompensaciją, lygią darbo laiko kompensacijai, o darbuotojai gauna privalomą papildomą poilsio laiką (pasirenkama kitą dieną arba papildoma diena prie kasmetinių atostogų vėliau). Idėja yra užtikrinti, kad žmonės pailsėtų po intensyvių kelionių. Pokytis reikalingas tam, kad darbuotojai ir darbdaviai galėtų susitarti dėl skirtingų būdų kompensuoti komandiruotes ne įprastomis valandomis. Dviguba kompensacija turėtų būti pašalinta, o kelionės laikas mokamas atsižvelgiant į paskirtą darbo laiką arba poilsio dieną, bet ne abu.

Laukiama, kol bus padarytas pakeitimas ir dėl norminių aktų pakeitimo. Pavyzdžiui, pasak investuotojų, budėjimas turėtų prilygti darbo laikui. Šiuo metu budėjimo laikas kompensuojamas naudojant priemoką, ne mažesnę kaip 20% mėnesio vidutinio darbo užmokesčio. Padidinus iki 100%, padidėtų ne tik išlaidos, bet ir padidėtų darbuotojų, dirbančių tokio tipo darbo organizacijose, įtampa. Siūlymas nepritarti šiam siūlomam pakeitimui.

Ir tai dar ne visi pasiūlymai.

Kokius dar pakeitimus siūlo britų investuotojai, skaitykite ČIA.

 

Po tokių pasiūlymų belieka tik paklausti: 

Ar investicijų labui aukosime žmonių gyvenimą?
 
 

Parengta remiantis 15 min. inf.