Lietuvos profesinių sąjungos konfederacija inicijavo Darbo kodekso 179 straipsnio pakeitimo projektą, kuris garantuos profesinių sąjungų padaliniams laisvę veikti darbdavių lygmeniu. Mat praktika parodė, kad viena naujojo Darbo kodekso nuostata apsunkino aukštesnio lygmens profesinių sąjungų teises steigti savo padalinius pas darbdavį.

Projektą teikia Seimo narys Tomas Tomilinas kartu su kolegomis Aušra Papirtiene, Gediminu Vasiliausku bei opozicijos atstovais Algirdu Sysu ir Rimantu Dagiu. Projektui jau pritarė Seimas po pateikimo, dar liko du balsavimai.

Šiuo metu Darbo kodekso 179 str. 2 d. numato, kad darbdavio lygmeniu veikiančiai profesinei sąjungai įsteigti būtina, kad ji turėtų dvidešimt steigėjų arba steigėjais būtų ne mažiau kaip 1/10 visų darbdavio darbuotojų, bet ne mažiau kaip trys. Profesinių sąjungų įstatymo 4 str. 2 d. numato, kad aukštesniu lygiu organizuotos profesinės sąjungos pagal steigimo dokumentuose nustatytą kompetenciją įmonėse, įstaigose, organizacijose turi teisę steigti savo padalinius ir veikti juose.

Atkreiptinas dėmesys, kad aukštesnio lygmens profesinių sąjungų struktūra paremta darbdavio lygmeniu įsteigtų profesinių organizacijų (padalinių) veikla, kadangi taip yra darbuotojams paprasčiau organizuotis į profesines sąjungas, neatsiranda papildoma administracinė našta, kurią perima aukštesnio lygmens profesinė sąjunga.

Įstatymo projektu siūloma aiškiai nustatyti, kad aukštesnio lygmens profesinių sąjungų įsteigti padaliniai pas darbdavį yra darbdavio lygmeniu veikiančios profesinės sąjungos, t.y. nustatyti tokį teisinį reguliavimą, koks buvo iki įsigaliojant naujai Darbo kodekso redakcijai.

Anot T. Tomilino, kad įstatymas būtų sėkmingai priimtas, reikalingas sutarimas Trišalėje taryboje. Jei jo nebus, projektas esą vis vien bus priimtas Seime, bet bus sunkiau. „Derybose prieš dvejus metus dėl naujojo Darbo kodekso šios temos niekas neaptarinėjo, todėl pakeitimą privalome traktuoti tik kaip techninį patobulinimą“, – savo feisbuko paskyroje rašo Seimo narys.

Darbo kodekso 179 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto LYGINAMASIS VARIANTAS

 

LPSK inf.

T. Tomilino paskyros feisbuke nuotr.