Vokietijos maisto ir giminingos profesinės sąjungos (angl. NGG) tvirtai remia maisto išvežiotojus dviračiais, kovojančius už savo teises „Foodora” ir „Deliveroo” maisto tiekimo „platformose”, kuriose dirba daugiau kaip 4000 darbuotojų daugybėje miestų. Dviračius vairuojančiais maisto išvežiotojais jaunuoliai tampa tikėdamiesi lengvo darbo ir gero uždarbio. Tačiau, pasak kurjerių, minančių per Berlyno gatves žiemą, toks darbas toli gražu ne pasaka.

„Foodora” darbuotojai Kelne prisijungė prie NGG ir praėjusiais metais sukūrė Darbo tarybą. 2018 m. vasario mėn. prie jų prisijungė „Deliveroo” darbuotojai.

Maisto pristatymo darbuotojai yra samdomi trumpalaikėmis sutartimis arba kaip fiktyvūs „savarankiškai dirbantys” darbuotojai. Jie yra priversti mokėti savo ligos ir nelaimingų atsitikimų draudimą, taip pat jų dviračių ir saugos įrangos išlaidas, jų valandinis darbo užmokestis mažesnis už nacionalinį minimalų darbo užmokestį. Jie negauna jokios kompensacijos už laukimo laiką ir negauna kompensacijos už nelaimingus atsitikimus darbe. 

Įmonė „Foodora“ buvo įkurta Berlyne prieš dvejus metus. Nuo tada, ji išplito į 50 miestų, 10 skirtingų šalių. Vien Vokietijoje „Foodora“ turi daugiau nei 2,5 tūkst. darbuotojų – dauguma jų yra Berlyne. Nors įmonė reprezentuoja didelį dėmesį savo darbuotojams, įmonės padaliniuose kartas nuo karto į dienos šviesą išlenda nusiskundimai dėl darbo sąlygų.

Įmonė „Deliveroo“ irgi sulaukė kritikos, ypač dėl to, kad ji darbuotojams neduoda sutarčių ir todėl gali mokėti mažiau nei minimalų atlyginimą. Be to, be sutarties taip pat nesuteikiamas sveikatos draudimas.

Tiek „Deliveroo“, tiek „Foodora“ darbuotojai jau yra streikavę Londone ir Turyne.

Balandžio 13 d. planuojama imtis nacionalinių veiksmų, susijusių su išnaudojimu darbe, nesaugiu darbu ir nesiskaitymu su profesine sąjunga Deliveroo.

 

IUF inf.