Rugsėjo 5 d Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) priėmė sveikintiną sprendimą dėl darbuotojų teisės į privatų gyvenimą ir apribojo darbdavių teisę stebėti darbuotojų elektroninius ryšius.

Kaip rodo EŽTT bylos sprendimas, informacinių technologijų stebėsėna ir tikrinimas gali būti laikomas neteisėtu ir pažeidžiančiu darbuotojų teisę į privatumą, jei darbuotojai apie tai nebuvo informuoti iš anksto.

Kaip žinoma, antradienį EŽTT priėmė sprendimą Rumunijos gyventojo byloje, prie kurios, beje prisidėjo ir ETUC (Europos profesinių sąjungų konfederacija).

ETUC pernai kritikavo pradinį sprendimą, kurį laiko pernelyg griežtu, ir rekomendavo, kad bet kokio drausminio proceso pirmas etapas būtų žodinis įspėjimas. Konfederacijos nuomone, atleidimas taikytinas tik pakartotinių ar rimtų nusižengimų atvejais. Ekspertai taip pat sako, kad kompanijos taip pat turėtų turėti aiškią politiką dėl profesionalios programinės įrangos ir interneto naudojimo darbo metu.

Dar 2007 m. Rumunijos pilietis buvo atleistas iš darbo, nes darbdaviui patikrinus darbuotojo darbo reikalams sukurtą „Yahoo Messenger“ paskyrą, buvo išsiaiškinta, kad darbuotojas darbo priemones naudojo ne tik nustatytoms darbo funkcijoms atlikti, bet ir asmeniniam susirašinėjimui. Atleistas darbuotojas ginčijo darbdavio sprendimą, teigdamas, kad buvo pažeista jo teisė į privatumą.

Po ilgų nagrinėjimų įvairiuose teismuose rugsėjo 5 dieną EŽTT Didžioji kolegija nusprendė, kad darbdavio veiksmai pažeidė darbuotojo teisę į privatumą, nes darbuotojas nebuvo iš anksto informuotas apie darbdavio atliekamą darbuotojo informacinių technologijų naudojimo stebėseną.

Toks sprendimas priimtas nepaisant to, kad atleisto Rumunijos piliečio darbdavys įmonėje turėjo pasitvirtinęs vidines nuostatas, kuriose buvo įtvirtinta bendra sąlyga, jog yra draudžiama asmeniniais tikslais naudoti kompiuterį, telefoną ar kt., tačiau šiose nuostatose nebuvo įtvirtino įspėjimo, jog darbdavys turi teisę vykdyti informacinių technologijų stebėseną.

Šis ECHR sprendimas sukurs precedentą panašaus pobūdžio bylų nagrinėjimui nacionaliniuose teismuose, sprendžiant tokių programėlių ir tinklapių kaip „G-Chat“, „Facebook Messenger“, „Whats App“ ir kitų naudojimo darbo metu teisėtumo klausimus.

ECHR skelbiant sprendimą dėl darbuotojų teisės į privatų susirašinėjimą teismo salėje buvo Prancūzijos vyriausybės ir Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUC) atstovai, o tai reiškia, jog šis teismo sprendimas bus įtvirtintas Europos Sąjungos (ES) teisės aktuose.

 

Parengta remiantis EFFAT, inf.