Gegužės 23 d. Trišalės tarybos posėdyje buvo pristatytas Nacionalinis susitarimas dėl šalies pažangai būtinų reformų. Socialiniai partneriai pritarė pačiai idėjai ir paskyrė atstovus nuo kiekvienos šalies susitarimui apsvarstyti. Profesinės sąjungos parengė ir pristato savo pastabas ir pasiūlymus susitarimui dėl socialinio dialogo reformos, skatinant šalies pažangą.
Skatinant socialinį dialogą:
1. Aktyvinant kolektyvinių sutarčių sudarymą darbdavio lygmeniu nuo 2018 m. sausio 1 d. suteikti mokestines lengvatas, leidžiant įtraukti į leidžiamus atskaitymus bendrovių kolektyvinių sutarčių socialinės programos ir kt. išlaidas.
2. Nuo 2018 m. sausio 1 d. viešo pirkimo metu skirti papildomus balus bendrovėms, turinčioms galiojančias kolektyvines sutartis ir kurių darbo užmokestis yra ne mažesnis už sektoriaus vidurkį.
3. Didinti kolektyvinių sutarčių skaičių, skatinti šakos ir teritorinių kolektyvinių sutarčių sudarymą.
Tuo tikslu:
3.1. nacionaliniu, šakos ir regionų lygmeniu veikiančios darbdavių organizacijos iki 2018 metų sausio 1 d. įsipareigoja savo įstatuose nusimatyti įsipareigojimus darbo ir socialinių – ekonominių sprendimų, socialinio dialogo vystymo klausimais. PS..: Susitarimą turi pasirašyti šalys turinčios realią (taip pat ir teisės aktų sutektą) inicijuoti teisės aktų pakeitimus, priimti teisės aktus bei nešti atsakomybę už priimtų įsipareigojimų nevykdymą.
3.2. siekiant stiprinti socialinį dialogą nuo 2018 m. sausio 1 d. įsteigti savarankišką trišalės tarybos sekretoriatą skiriant lėšų iš valstybės biudžeto trišalės tarybos veiklos, pasiektų susitarimų, naujojo socialinio modelio dokumentų (darbo kodekso, socialinio draudimo ir pensijų klausimais) viešinimui, specialios, savaitinės laidos žiniasklaidoje finansavimui.
3.3. iki naujo darbo kodekso įsigaliojimo sudarytos kolektyvinės sutartys galioja pagal 2002 m. birželio 4 d. įstatymo Nr. IX-926 galiojusio teisės aktų nuostatas, bet ne ilgiau kaip 2020 m. sausio 1 d.
3.4. skatinti darbuotojų įsitraukimą į profesines sąjungas – nuo 2018 m. sausio 1 d. gražinant profesinių sąjungų narių sumokėtą nario mokestį deklaruojant pajamas arba sukuriant specialų fondą.
3.5. socialinės apsaugos ir darbo ministerija sudaro derybinių susitikimų, mokymų grafikus iki 2017m. spalio 1d.. Organizuoja šakos ir/ ar teritoriniu lygmeniu veikiančių darbdavių ir profesinių sąjungų atstovų mokymus kolektyvinių sutarčių klausimais iki 2018 m. balandžio 1 d., rengia bendrus posėdžius, atlieka tarpininko funkcijas, teikia tokių sutarčių sudarymui metodinę medžiagą.
3.6. didinti kolektyvinių sutarčių skaičių ir skatinti šakinius ir (ar regioninius) tarifinius susitarimus. Įgyvendinant DK140 str. nuostatas, darbdavių organizacijos ir profesinės sąjungos įsipareigoja pradėti derybas dėl tarifinių susitarimų/ kolektyvinių sutarčių, siekiant susitarti dėl Darbo apmokėjimo sistemos, numatant darbuotojų kategorijas pagal pareigybes ir kvalifikaciją bei kiekvienos jų apmokėjimo formos ir darbo užmokesčio konkrečius dydžius, papildomo apmokėjimo (priedų ir priemokų) skyrimo pagrindus ir tvarką, darbo užmokesčio indeksavimo tvarka.
Nuo 2017 m. spalio 1 d. kiekvieną ketvirtį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teikia LR Vyriausybei ataskaitas apie kolektyvinių derybų progresą atskirose viešojo sektoriaus, pramonės, paslaugų ir kt. verslo sektoriuose ir regionuose.
Šalys įsipareigoja pasirašyti tokias sutartis/susitarimus ne vėliau kaip iki 2018m. balandžio 1d.
3.7. Iki 2017 m. ……….. d. pasirašyti kolektyvines sutartis švietimo, sveikatos apsaugos, vidaus reikalų, teisingumo, kultūros, socialinės apsaugos ir darbo, bei kitų ministerijų kuruojamuose sektoriuose.
4. Šakinių ir teritorinių kolektyvinių sutarčių derybinėse grupėse apibendrinti darbdavio lygmeniu galiojančias kolektyvines sutartis, analizuoti darbo užmokesčio sistemas, pasiskirstymą tarp atskirų darbuotojų grupių ir pasikeitimo dinamiką. Įvertinus esamą situaciją susitarti dėl darbo užmokesčio ir kt. socialinių garantijų didinimo.
5. Nuo 2018 m. sausio 1 d. patvirtinti minimalią mėnesio algą 430 Eur ir jos neapmokestinti gyventojų pajamų mokesčiu. NPD taikyti bendroms šeimos pajamoms.
Iki 2020 gruodžio 31 d sudaryti minimalios mėnesinės algos didinimo grafiką kasmet didinant ne mažiau kaip po 50 Eur .
6. Vyriausybė įsipareigoja iki 2018 m. liepos 1 d. paruošti ir pateikti Seimui darbo užmokesčio ir išmokų indeksavimo įstatymą prieš tai jį apsvarsčius LR Trišalėje taryboje.
7. Įmonėse, kuriose valstybė ar savivaldybė valdo akcijas, iki 2018 m. sausio 1 d. įtraukti darbuotojų atstovus į įmonių valdymo organus ( taikant DK 210 str. reikalavimus). Užtikrinti galimybę kt. bendrovių darbuotojų atstovams stebėtojų teisėmis dalyvauti įmonių valdymo organų posėdžiuose bent kartą per ketvirtį ir išlaikant pagrįstus konfidencialumo reikalavimus, susipažinti su įmonių finansinėmis galimybėmis mokėti pagrįsto dydžio atlyginimus.
LMP inf.