Lietuvos Respublikos Valstybinė darbo inspekcija išplatino pranešimą apie didėjantį nelaimingų atsitikimų darbe tarp darbuotojų, kurių darbo stažas įmonėse yra iki vienerių metų, skaičių, bei paragino įmonės vadovus, specialistus ir darbuotojus skirti ypatingą dėmesį šiems kolektyvo nariams. Pasak Valstybinės darbo inspekcijos, būtent ši grupė darbuotojų dažniausiai susiduria su nelaimingais atsitikimais darbe, kurie geriausiu atveju apsiriboja lengva trauma, o kartais pasitaiko ir mirtinų atvejų.
Skaičiai kalba už save: – 2016 m. 34,7 proc. (1233) minėtos kategorijos darbuotojų patyrė lengvas traumas; – 39,0 proc. (49) – sunkias; – 44,4 proc. (12) – mirtinas traumas.
Valstybinė darbo inspekcija pabrėžia, kad ypatingai nuvilia tokie skaudūs atvejai, kai darbe žūsta jauni (17, 19 ar 25 m. amžiaus) darbuotojai.
Mirtinas traumas darbe per 12 mėn. po įsidarbinimo per pirmąjį mėnesį patyrė 50,0 proc. (6 iš 12) darbuotojų, iš kurių net 66,7 proc.
(4 iš 6) – per pirmąsias 4 įmonėje darbo dienas.
Ypač apmaudu, kai paaiškėja ir tokios aplinkybės: pavyzdžiui, pas 53 m. amžiaus darbuotoją, dirbantį įmonėje vos trečią darbo mėnesį, po mirtinos traumos buvo nustatytas dar ir 2,33 promilių neblaivumas.
VDI kreipėsi į įmonių vadovus kviesdami juos asmeniškai susipažinti su šia situacija susijusią informacija, peržiūrėti (kartu su darbuotojų saugos ir sveikatos, kitais specialistais, įskaitant ir samdomus iš išorės) egzistuojančias DSS vadybos schemas įmonėje. Taip pat, esant poreikiui, patikslinti atsakomybių ribas bei numatyti papildomus saugiklius darbuotojams, dirbantiems pirmuosius metus.
1. Svarbios kryptys:
1.1. Pavojų keliamų rizikų išsiaiškinimas ir jų eliminavimas. Pasyvios DSS vidinės kontrolės įmonėje pakeitimas ženkliai aktyvesne. Reiklumo didinimas, nesitaikstant su darbuotojų daromais DSS pažeidimais, netinkamu pavojingų darbų vykdymu. Tai ypatingai svarbu statybvietėse, sprogiose – degiose aplinkose, elektros įrenginiuose, ruošiant mišką, dirbant aukštyje, iškasose, galimų grunto, pastatų, statinių, konstrukcijų, mechanizmų, įrenginių griūčių atvejais. Taip pat vykdant sandėliavimą (akcentuojant krovą, įskaitant su pakrovėjais, rankiniu būdu, birių medžiagų sandėliavimą ir pan.), traukinių sąstatų formavimo, kitus darbus. Ypatingą dėmesį skirti ir priemonėms, susijusioms su veiksmų koordinavimu, komunikavimu bei suderinamumu tarp padalinių, brigadų, atskirų darbuotojų;
1.2. Prisimenant ,,Maxima“ pastato griūtį Rygoje, svarbu užtikrinti statinių ir jų patalpų, kuriose įrengiamos darbo vietos, stabilumą ir tvirtumą.
1.3. Nelaimingų atsitikimų darbe prevencijos gerinimas, kai dirbama laikinus darbus. 10 – 15 proc. visų sunkių ir mirtinų traumų patiriama atvejais, kai tenka nedelsiant organizuoti laikinus darbus, neretai nukrypstant nuo įprastų (standartinių) procedūrų, technologinio proceso reikalavimų ir pan. Tokiais atvejais darbai dažniausiai vykdomi skubos tvarka, neįvertinama (nesugebama įvertinti) galima atsitiktinumo rizika. Ypač kai yra nepakankamas darbuotojų profesinis pasirengimas, patirtis, kitos kompetencijos. Kaip pavyzdį galimą paminėti mirtiną įvykį su septyniolikmečiu paaugliu (žiūrėti Apžvalgos 7.3.3 – 7.3.5 papunkčius); Liūdno įvykio taikstymosi su darbuotojų daromais pažeidimais pavyzdžiu taip pat gali būti darbuotojo mirtina trauma vykdant miško ruošos darbus. Klaipėdos apskrityje medžio šaka nukrito kirtėjui ant galvos (dirbta be šalmo!). Kito analogiško įvykio metu (Vilniaus apskritis), darbuotojas buvo tik lengvai traumuotas, nes dėvėjo šalmą (stipriai apdaužytas buvo tik pats šalmas).
1.4. Kasmet įvyksta daug tokių pat nelaimingų atsitikimų darbe, todėl nemažą jų dalį galima numatyti ir išvengti. Svarbu tai, kad laiku neidentifikuoti pavojai ir jų sukeliama rizika kainuoja brangiau, nei tokios rizikos prevencija. Nelaimingą atsitikimą ar profesinę ligą vertinkite kaip didžiausią žalą darbuotojo sveikatai, įmonės finansams, psichosocialinei aplinkai, konkurencingumui ir reputacijai.
1.5. Darbo vietas padaryti saugesnes mokant darbuotojus tiek praktiškai, tiek teoriškai, pirmiausia šiais atvejais:
1.5.1. Dirbant pavojingus darbus: darbuotojai, prieš jiems pradedant dirbti, privalomai mokomi, kaip praktiškai taikyti žinias darbo vietoje, prižiūrint darbdaviui atstovaujančio asmens ar darbdavio įgalioto asmens tvarkomuoju dokumentu paskirtam kvalifikuotam darbuotojui, ir nustatant mokymų trukmę;
1.5.2. Kiti darbuotojai, nenurodyti 1.5.1 papunktyje, negali būti skiriami dirbti savarankiškai ne mažiau kaip vieną mėnesį nuo įsidarbinimo dienos aplinkoje, kurioje egzistuoja fiziniai, cheminiai, ergonominiai ar kiti pavojingi veiksniai, sąlygojantys nelaimingo atsitikimo darbe tikimybę, jei darbdavį atstovaujantis asmuo ar darbdavio įgaliotas asmuo tvarkomuoju dokumentu nepaskyrė kvalifikuoto darbuotojo praktiškam žinių įsisavinimui profesinio pasirengimo bei darbuotojų saugos ir sveikatos srityse.
1.6. Taip pat labai svarbūs psichosocialiniai veiksniai. Jie reglamentuoja darbo sąlygas, darbo organizavimą, darbo turinį, darbuotojų tarpusavio ar darbdavio ir darbuotojo tarpusavio santykius, galinčius sukelti darbuotojui psichinį stresą.
1.7. Būtina sąlyga formuojant darbuotojų saugos ir sveikatos vadybos politiką įmonėje, yra pasirūpinti kompetentingais specialistais. Pastarieji turėtų gebėti rengti ir organizuoti atitinkamas priemones, skirtas DSS pažeidimų bei nelaimingų atsitikimų prevencijai bei įgyvendinti šių priemonių vidinę kontrolę. Įvertinkite, ar Jūsų įmonėje jų pakanka ir ar jie tinkamai vykdo savo pareigas. Visais atvejais svarbu apibrėžti atsakomybių ribas visuose lygiuose. Net ir tuo atveju, kai samdote specialistus iš išorės. Pagal ES dokumento 1989 m. birželio 12 d. Tarybos direktyvos (89/391/EEB) ,,Dėl priemonių darbuotojų saugai ir sveikatai darbe gerinti nustatymo” 7 straipsnio ,,Apsaugos ir prevencinės priemonės” 6 punktą ,,Atsakomybė už šio straipsnio objektą sudarančią apsaugą nuo įvairių rizikos rūšių saugai ir sveikatai ir jų prevenciją tenka vienam ar keliems darbuotojams, vienai ar kelioms tarnyboms, nepriklausomai nuo to, ar jos priklauso įmonei ir (arba) įstaigai ar yra išorės”.
2. Vykdydami nelaimingų atsitikimų darbe prevenciją, VDI internetinėje svetainėje planuojame sukurti puslapį, kuriame skelbsime:
2.1. Geros reputacijos darbuotojų saugos ir sveikatos srityje įmonių sąrašą. Šios įmonės bus pateikusios informaciją apie 1.5 punkte nurodytų pasiūlymų įgyvendinimą. Sąrašo sudarymo sąlygas (kriterijus) ir tvarką paskelbsime atskiru dokumentu, kuris bus patalpintas VDI internetinėje svetainėje;
2.2. Prastos reputacijos darbuotojų saugos ir sveikatos srityje įmonių sąrašą. Šiose įmonėse mirtini ir sunkūs nelaimingi atsitikimai darbe įvyksta darbuotojams, kurių darbo stažas įmonėje neviršija vienerių metų. Sąrašo sudarymo sąlygas (kriterijus) ir tvarką paskelbsime atskiru dokumentu, kuris bus patalpintas VDI internetinėje svetainėje.
3. Dar kartą akcentuoju – darbuotojams, dirbantiems pirmus metus įmonėje, turi būti sudarytos visos sąlygos saugiam darbui. Jie privalo būti aiškiai informuoti apie visus galimus (ir tikėtinus) pavojus, jų keliamą riziką bei būdus nelaimėms išvengti. Saugi darbo vieta pradedantiems darbą Jūsų vadovaujamoje įmonėje reiškia saugumą ir kitiems darbuotojams, nepriklausomai nuo darbo stažo. Rekomenduoju tuose procesuose skatinti aktyviai dalyvauti pačius darbuotojus ar jų atstovus. Pavyzdžiui, numatyti pinigines paskatas, įrengti specialias dėžutes pasiūlymams dėl darbo sąlygų gerinimo, organizuoti tikslinius konkursus ir pan. Prevencija pagrįstas požiūris gali būti veiksmingas tik tada, kai jam pritaria ir tuo rūpinasi tiek įmonės vadovybė, tiek patys darbuotojai.
PRIDEDAMA:
Kviečiame ir Jus susipažinti ir pasidalinti su jūsų nariais trumpai pateikiama esama situacija, statistiniais duomenimis bei galimomis prevencijos priemonėmis.
Informacija apie pirmųjų metų darbuotojus pateikiama kaip Lietuvos Respublikos vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus įmonėms adresuotas laiškas: http://www.vdi.lt/PdfUploads/Vadovo_Laiskas_vadovams_2017-04-24_SD-37-5020%20apie_Dirbanciuosius_imonese_pirmuosius.pdf
Visa rubrika, skirta nelaimingų atsitikimų prevencijai „Nelaimėms – STOP“, pateikiama čia: http://www.vdi.lt/Forms/Tekstas1.aspx?Tekstai_ID=744