Artėjant vasario 15 d., kai Europos parlamentarai turės apsispręsti dėl Kanados–ES laisvosios prekybos susitarimo CETA, Lietuvos maistininkų profesinė sąjunga, drauge su kitomis organizacijomis ir pilietinėmis iniciatyvomis, dar kartą ragina nepritarti šiam susitarimui,
LMP pirmininkė Gražina Gruzdienė išsiuntė europarlamentarams laišką, pabrėžiantį, kad CETA grėsmė demokratijai, aplinkai, viešosioms paslaugoms ir 90 mln. darbo vietų.
Gerb. Europos Parlamento nary,
artėjant vasario 15 d., kai turėsite apsispręsti dėl Kanados–ES laisvosios prekybos susitarimo CETA, dar kartą raginame Jus nepritarti šiam susitarimui, nes CETA — grėsmė demokratijai, aplinkai, viešosioms paslaugoms ir 90 mln. darbo vietų.
CETA tikriausiai „įstrigs“ LR Seime ir kitų šalių parlamentuose, bet Jūsų balsavimas Europos Parlamente labai svarbus, nes pritarimo atveju CETA įsigaliotų „preliminariai“, kad ir kaip sunku tai suvokti sveiku protu. Mes įsidėmėsime Jūsų pasirinkimą ir informuosime Lietuvos gyventojus.
Lietuvai derybose dėl CETA atstovavę pareigūnai nepareikalavo nacionalinių išlygų jautriausioms sritims: sveikatos priežiūrai, švietimui, vandens ir energijis tiekimui/skirstymui, vaistams… Tai nusikalstamas aplaidumas ir cinizmas.
CETA leistų tarptautinėms verslo korporacijoms dar agresyviau bylinėtis su valstybėmis — Lietuva čia jau turi skaudžios patirties: 100 mln. EUR ieškinį jai „tėškė“ korporacija „Veolia“ (kuri, beje, bylinėjasi ir su Egiptu dėl padidinto minimalaus atlyginimo!).
CETA leistų korporacijoms įsigalėti viešųjų pirkimų rinkoje. O Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių apklausa atskleidė, kad jos nė neketina investuoti už Atlanto. Tačiau dėl produkcijos iš Kanados Lietuvos gamintojai susidurtų su neproporcingai išaugusia konkurencija vietinėje rinkoje. Kanadoje taikomi mažesni aplinkosaugos ir gyvūnų gerovės reikalavimai, naudojami ES draudžiami augimą skatinantys preparatai, genetiškai modifikuoti organizmai — tokiais metodais paruošti produktai neišvengiamai sudarys konkurenciją Lietuvos žemės ūkiui, maisto gamintojams ir kitiems verslams.
Krizių ir emigracijos nualintai Lietuvai CETA gali virsti dar vienu sunkiai pakeliamu sukrėtimu. Todėl prašau Jūsų vasario 15 d. balsuoti atsakingai.
Pagarbiai,
Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos narių vardu
Gražina Gruzdienė
Pirmininkė