Dėl laisvesnės prekybos išaugtų konkurencija, o tai reikštų mažesnes produktų kainas. Tačiau didesnės įtampos neatlaikiusioms įmonėms gali tekti atleisti dalį darbuotojų, o gal ir bankrutuoti.
Tokią ateitį pranašauja galimas CETA susitarimas. Nežinote kas tai? Tada atėjo laikas sužinoti.

Apie laisvos prekybos sutarčių tarp Europos Sąjungos ir Kanados (CETA) bei Jungtinių Valstijų (TTIP) naudą ir žalą ketvirtadienį tiesioginėje DELFI TV konferencijoje diskutavo Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas ir Europiečių iniciatyvos prieš TTIP ir CETA atstovas Lietuvoje Karolis Klimka.

 

Primename, kad:

MELAS # 1:’ CETA gina darbuotojų teises

MELAS # 2: CETA yra draugiška aplinkai

MELAS # 3: CETA investuotojams teikiamos teisės nepažeidžia reglamentų saugančių aplinką, sveikatą ir kitus viešuosius interesus,

MELAS # 4: CETA apsaugo viešąsias paslaugas, tokias kaip sveikatos ir vandens

MELAS # 5: CETA palaiko teismo nepriklausomumą sprendžiant ginčus dėl šalies investuotojų

MELAS # 6: CETA palaikys normatyvas saugančias žmones ir aplinką

 

Aštuonios Europos šakinių profesinių sąjungų federacijos vasario 6 d. kreipėsi į Europos Parlamento narius prašydamos nepritarti ES ir Kanados laisvos prekybos susitarimui (CETA), dėl kurio EP bus balsuojama vasario 15 d.

Daugiau nei 60 mln. Europos darbuotojų atstovaujančios organizacijos reiškia susirūpinimą dėl to, kad į prekybos susitarimą įtrauktos visuomeninės paslaugos bei sudarytos prielaidos liberalizuoti viešąjį sektorių, dėl ko gali sutrikti universaliųjų paslaugų tiekimas (pašto, elektros tiekimo, viešojo transporto, telekomunikacijų ir kt. paslaugos).

Be to, CETA suteikia išskirtinių teisių investuotojams, tuo tarpu žmogaus, (taip pat ir darbuotojo) teisės ribojamos.

„Susitarime ne tik nėra punkto, jog pagarba žmogaus teisėms yra esminė CETA nuostata, tačiau skyriuje apie darnų vystymąsi nenumatyta ir įpareigojimų paisyti TDO konvencijų. Susitarime nėra pakankamai stebėsenos mechanizmų, todėl įgyvendinti pagrindinius principus, tokius kaip vienodas atlygis už vienodą darbą, taps neįmanoma. Socialinio dempingo ir darbo teisių pažeidimo rizika labai išauga“, – teigiama kreipimesi.

Europos profesinių sąjungų federacijos pabrėžia, jog laisvosios prekybos susitarimai neturėtų būti traktuojami vien tik iš verslo perspektyvų. „Priešingai, jie turėtų integruoti socialinius klausimus, tokius kaip užimtumas, socialinė sanglauda ir tvarus vystymasis. CETA vis to neturi ir todėl negali tapti schema ateinančių kartų susitarimams“, – teigiama kreipimosi pabaigoje.

Bendrą pareiškimą pasirašė Europos maisto, žemės ūkio ir turizmo profesinių sąjungų federacija, Europos žurnalistų federacija, Europos transporto darbuotojų federacija, Europos švietimo profesinių sąjungų komitetas, Europos statybos ir miško pramonės federacija, Europos pramonės ir amatų darbuotojų federacija, Europos paslaugų ir ryšių profesinių sąjungų federacija, Europos visuomeninių paslaugų profesinių sąjungų federacija.

 

„ES-Kanados išsamiojo ekonomikos ir prekybos susitarimo” ETUC įvertinimas

 

 

 

 

 

Šaltinis: Delfi, Edgaras Savickas publikacija „Ant svarstyklių: atpigsiantys produktai ir išnyksiančios darbo vietos”
 2017 m. vasario 9 d. 

 

„EUROPOS PROFESINĖS SĄJUNGOS – PRIEŠ CETA”