Prezidentė šiandien paragino Seimą nepriimti neapgalvotų sprendimų, svarstant socialinį modelį, kuris turėtų liberalizuoti darbo santykius bei pertvarkyti pensijų sistemą.

„Pensijų indeksavimas ir pensijų kėlimas yra pribrendęs klausimas. Visi kiti klausimai turi būti labiau išdiskutuoti, jie negali būti vienašališkai naudingi tik verslui, o turi atspindėti ir apsaugoti žmones darbo rinkoje“, – žurnalistams Prezidentūroje trečiadienį sakė Dalia Grybauskaitė.

„Čia neskubėčiau ir neskubinčiau daryti neapgalvotų sprendimų“, – pridūrė ji.

Valdančiųjų partijų koalicijos politinės tarybos posėdyje vasario pabaigoje sutarta, kad socialinis modelis turėtų būtų priimtas kuo greičiau. Premjeras Algirdas Butkevičius tuomet teigė, kad šis klausimas turėtų būti svarstomas Seimo pavasario sesijoje.

Socialinį modelį sudaro darbo santykius liberalizuosiantis naujas Darbo kodeksas ir „Sodros“ pertvarką numatančių įstatymų pataisos.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas jau yra apsvarstęs naujo Darbo kodekso projektą, tačiau „Sodros“ pertvarką numatančių įstatymų pakeitimų komitetas dar nesvarstė. Socialinio modelio kūrėjų parengta nauja pensijų apskaičiavimo bei mokėjimo tvarka numato, kad vietoj draudžiamųjų pajamų vidurkio koeficiento būtų apskaitos vienetų sistema – darbuotojai matys, kaip jų mokamos įmokos kaupia jų pensiją – didesnės įmokos garantuos didesnę pensiją.

Siekiant paskatinti darbo užmokesčio augimą, siūloma per 12 metų po 1 procentinį punktą mažinti pensijų draudimo tarifą.

Taip pat numatytas automatinis pensijų indeksavimas. Pensijų rodikliai (bazinė pensija, apskaitos vieneto vertė) kiekvienais metais būtų indeksuojami, o koeficiento dydis priklausytų nuo darbo užmokesčio fondo augimo per kelerius metus. Taip pat planuojama įvesti „Sodros“ įmokų lubas.

Numatoma, kad ateityje – nuo 2027-2028 metų pensijinis amžius gali pasiekti 67 metus, tačiau jo pailginimas priklausys nuo vidutinės gyvenimo trukmės – jeigu ji padidės pusmečiu, bus ilginamas pusmečiu ir pensijinis amžius.

 

Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos nuomone, profesinės sąjungos turėtų daugiau diskutuoti dėl galimų socialinio modelio priėmimo, dabar ir vėliau, grėsmių ir privalumų. Diskusijų šia tema pasigendama ir viešojoje erdvėje. LMP sutinka, kad Socialinis modelis negali būti naudingas tik verslui. 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                        DELFI, BNS, LMP inf.