Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius trečiadienį dalyvavo pasitarime su atsakingų institucijų atstovais dėl kovos su šešėline ekonomika. Pasak premjero, akivaizdžios teigiamos tendencijos, o dar geresnių rezultatų bus galima pasiekti Seimui apsisprendus dėl nemažo skaičiaus įstatymų projektų, skirtų kovai su „šešėliu“.

„Pateikta informacija rodo, kad kova su šešėline ekonomika nėra kova su vėjo malūnais, kaip kai kas mėgsta sakyti. Keturi skirtingi tyrimai parodė, kad kova su šešėliu duoda teigiamų rezultatų. Profesoriaus Friedricho Schneiderio vertinimu, nuo 2013 iki 2014 metų šešėlinės ekonomikos mastas Lietuvoje sumažėjo procentu ir sudarė 27,1 proc. bendrojo vidaus produkto. Profesorius prognozuoja, kad šiemet „šešėlis“ Lietuvoje bus 25,8 proc., ir tikėtinas metinis 1.3 proc. šešėlinės ekonomikos masto mažėjimas būtų didžiausias tarp visų Europos Sąjungos šalių“, – sako Ministras Pirmininkas.

Praėjusiais metais efektyviau kovoti su šešėline ekonomika padėjo glaudesnis tarpinstitucinis bendradarbiavimas. Skubiai priimti Vyriausybės sprendimai dėl kuro patikros bakuose leido pasiekti teigiamų rezultatų kovoje su akcizais apmokestinamų prekių kontrabanda bei nelegalia apyvarta.

„2014 m. į biudžetą surinkta 3,7 mlrd. litų akcizų, gauta 117,9 mln. litų daugiau, nei buvo planuota. Ir pernai, lyginant su 2013 m., į biudžetą surinkta 226,3 mln. litų (6,6 proc.) akcizų daugiau. Daugėja surenkamo akcizo mokesčio nuo cigarečių pardavimų. Pasiekėme pažangą ir PVM administravimo srityje. Nors planas įvykdytas 96,7 proc., tačiau 2014 m., palyginus su 2013 m., PVM pajamos didesnės 549 mln. litų (6 proc.). Taigi kova su PVM vengimu ir sukčiavimu išlieka vienu aktualiausių institucijoms keliamų uždavinių“, – teigia premjeras A. Butkevičius.

Ministras Pirmininkas sako, kad pernai Vyriausybė parengė nemažai įstatymų projektų, padėsiančių panaikinti spragas, užkirsiančių kelią mokesčių vengimui, nelegaliam darbui, sukčiavimui.

„Siekiant didinti atsakomybę už kontrabandą ir nelegalią prekybą, parengti ir Seimui pateikti Baudžiamojo kodekso, Administracinių teisės pažeidimų, Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimų projektai. Atsižvelgiant į tai, kad kai kurios labdaros ir paramos organizacijos, viešosios įstaigos dėl tam tikrų įstatymo spragų dalyvauja mokestinio sukčiavimo schemose, Seimui pateikti Viešųjų įstaigų įstatymo, Labdaros ir paramos fondų įstatymo projektai. Efektyviau kovodami su neteisėtu PVM nesumokėjimu, taikytume solidarią atsakomybę asmenims, kurie žinojo ar turėjo žinoti, kad apskaičiuota PVM suma nebus sumokėta. Seimas turės apsispręsti dėl visiems jau girdėto atsiskaitymo grynaisiais pinigais ribojimo, turgaviečių administracijos atsakomybės didinimo. Mažinant nelegalaus darbo ir mokėjimų „vokeliuose“ mastą, parengtas Darbo kodekso pakeitimas, kuriuo numatoma atsakomybė darbdaviui ir pačiam darbuotojui. Priėmus sprendimus dėl šių projektų bus galima įgyvendinti tolesnį kovos su „šešėliu“ planą“, – sako premjeras.

Pasitarime Muitinės departamento, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Generalinės prokuratūros atstovai taip pat pateikė apžvalgas ir planus 2015 metams pagal savo kuruojamas sritis: kovos su akcizais apmokestinamų prekių kontrabanda bei nelegalia apyvarta; neregistruotos ekonominės veiklos vykdymu ir (ar) vengimu apskaityti pajamas; kriminalinės žvalgybos ir baudžiamojo persekiojimo.

LRV informacija