Lietuvos gyventojai sulauks sprendimų dėl pensijų kompensacijų, o nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 20 d. bus išmokėta pirmoji kompensacijų dalis. Kompensuojamas bus senatvės, išankstinės senatvės, netekto darbingumo, invalidumo pensijų sumažinimas 2010 ir 2011 metais.

„Pirmosios pensijų kompensacijos jų savininkus pasieks jau lapkričio 25–ąją, o sprendimai dėl pensijų kompensavimo pirmuosius gavėjus pasieks jau šiandien“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė. 

Šiemet bus išmokėta 20 proc. visos apskaičiuotos kompensuojamos sumos. Po 40 proc. sumos lygiomis dalimis bus išmokėta 2015 m. ir 2016 m. – kovo, birželio, rugsėjo ir gruodžio mėnesiais. Pavyzdžiui, jeigu apskaičiuota kompensuojamoji suma yra 1000 Lt, tai šiemet bus išmokėta 200 Lt, o 2015-2016 m. kovo, birželio, rugsėjo ir gruodžio mėnesiais – po 100 Lt.

Ministrė pabrėžia, kad tiems pensininkams, kuriems nepriemoka neviršys 100 litų, ji dar šiemet bus išmokėta visa.

Pasak ministrės, svarbu yra tai, kad šios pensijų nepriemokos bus paveldimos nuo Valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymo įsigaliojimo datos – tai yra 2014 metų gegužės 22-os dienos. Tai reiškia, kad žmogui, kuriam priklausė kompensacija, išėjus Anapilin po 2014 gegužės 22-osios, ji atiteks paveldėtojams.

Pensijų kompensavimas palies daugiau nei 0,5 mln. senatvės ir netekto darbingumo pensijų gavėjų. Bendra kompensacijoms numatytų lėšų suma – 450 mln. Lt. 2014 m. bus išmokėta 90 mln. Lt iš „Sodros“ biudžeto, 2015 m. ir 2016 m. – po 180 mln. Lt iš valstybės biudžeto. Vidutinė kompensuojama suma – beveik 1000 Lt.

Pasak ministrės Algimantos Pabedinskienės, nuo šiandien per dvi savaites kiekvienam žmogui, kuriam priklauso kompensacija, bus pristatytas „Sodros“ ženklu pažymėtas registruotas laiškas su sprendimu apie tikslią kompensuojamą sumą ir jos išmokėjimo terminus. Kartu su sprendimu voke bus ir unikalus kliento identifikavimo numeris. Prireikus gyventojai su šiuo kodu galės gauti asmeninę informaciją telefonu 1883 arba (8-5) 250 0883.

Pažymėtina, kad kompensacija bus išmokėta nepriklausomai nuo to, ar gyventojas gaus sprendimą, ar ne. Pinigai bus išmokėti (pristatyti) tokiu pačiu būdu, kokiu išmokama pensija – tai yra į banko sąskaitą, į namus arba mokėjimo įstaigą.

Prašymų dėl kompensacijų apskaičiavimo ir išmokėjimo teikti nereikia, nebent asmuo išvyko į užsienį arba pasibaigė jam mokėtos netekto darbingumo (invalidumo) pensijos skyrimo terminas. Tokiu atveju prašymą reikėtų pateikti artimiausiame „Sodros“ teritoriniame skyriuje.

Primename, kad dirbusiems pensininkams pensijos buvo mažintos du kartus. Šiemet pradedamu kompensavimu kompensuojamas tik vienas sumažinimas (toks pats, kaip ir nedirbusiems pensininkams). Pensijos iki 650 Lt nebuvo mažintos.

Kompensuojamos sumos apskaičiuotos ir išmokamos vadovaujantis Valstybinių socialinio draudimo senatvės ir netekto darbingumo (invalidumo) pensijų kompensavimo įstatymu.

LRV informacija