2013 m. gruodžio 5 d.
Šiandien profsąjungos prie Seimo rengia mitingą, kuriame, be kitų dalykų, reikalaus didinti minimalią mėnesinę algą 200 litų – iki 1 200 litų, nes esą dabartinė minimali alga neskatina ieškoti darbo.


„Latviai ir estai didina minimalią algą, o mes vėl atsirandame pačiame gale – trečioje vietoje nuo galo Europos Sąjungoje. Dauguma žmonių gauna minimalų darbo užmokestį, o viskas brangsta, darbdaviai nenori didinti algų, taigi mes neturime kito būdo, kaip pakelti žmonių gyvenimo lygį ir ištraukti žmones iš pašalpų gavėjų sąrašo“, – sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas.
Profsąjungų konfederacijų pirmininkas svarstė, kad dabartinės minimalios algos dydis neskatina bedarbių ieškoti darbo.

„Žmonės nenori dirbti ne dėl to, kad jie gauna dideles socialines pašalpas, o dėl to, kad siūlomas darbo užmokestis yra labai mažas ir neatperka sąnaudų, kurie atsiranda pradedant dirbti, ir lieka bedarbiais, naudoja socialinę paramą, o neužpildo darbo vietų, nors jų yra ganėtinai nemažai dabar“, – sakė A. Černiauskas.

Profsąjungų lyderis teigė, kad sutinka derėtis, jog algos didinimui būtų leista pasiruošti, taip pat kad minimali alga būtų didinama ne visoje Lietuvoje, o tik tam tikruose regionuose. Esą įstatymai leidžia nustatyti, pavyzdžiui, vienokį minimalų darbo užmokestį Vilniuje, kitokį – Klaipėdoje ar bet kokioje kitoje savivaldybėje, taip pat skirtingus darbo užmokesčius taikyti dirbantiems skirtingose srityse – aptarnavimo, gamyboje ir panašiai.

„Data, nuo kada kiltų darbo užmokestis, yra derybų objektas, kad nebūtų toks staigus šuolis ir būtų galima tam pasiruošti, galėtume svarstyti – didinti nuo liepos pirmos dienos, taip pat tik tam tikrose teritorijose nustatyti kitokį minimalų darbo užmokestį. Gal tose teritorijose, kur minimalaus darbo užmokesčio dydis yra netoli vidutinio, jis atitinka dabartinį lygį, bet kai kuriose kitose teritorijose jis turėtų tikrai augti“, – sakė A. Černiauskas.

Profsąjungos mitinge taip pat reikalaus parlamentarų parengti tokią darbo apmokėjimo sistemą, kad už kvalifikuotą darbą nebūtų mokamas minimalus darbo užmokestis, atkurti bazinius dydžius valstybės tarnautojams ir biudžetininkams bei grąžinti buvusią nedarbingumo pašalpų mokėjimo tvarką ir už sirgtą laiką mokėti ne mažiau kaip 80 proc. darbo užmokesčio.

Darbuotojų atstovai nepamirš ir pensininkų. Jie mitinge reikalaus parengti nusavintų pensijų grąžinimo tvarką ir kuo skubiau jas grąžinti, atkurti neatkurtas pensijas.