2012 m. birželio 20 d.
Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymui uždrausti darbuotojams neatostogauti dvejus ir daugiau metų. Siūlymą iniciavę parlamentarai, sako, kad šiuo metu galiojanti tvarka, kai darbuotojai gali neatostogauti ir dešimtmetį, kenkia ir sveikatai, ir valstybės biudžetui, praneša LTV naujienų tarnyba.

Šiuo metu darbuotojo prašymu arba sutikimu, nepanaudotų kasmetinių atostogų dalis gali būti perkeliama ir pridedama prie kitų darbo metų kasmetinių atostogų. Tačiau siūloma nebeleisti kaupti atostogų ilgiau nei dvejus metus.

Parlamentarai sako, kad į viešumą vis dažniau kyla atvejai, kai darbuotojai, dažniausiai užimantys vadovaujančias pareigas, nepasinaudoja kasmetinėmis atostogomis po dešimt ir daugiau metų. Taip esą daroma žala ne tik darbuotojų sveikatai, bet ir valstybės ar savivaldybės biudžetui.

Todėl siūloma kompensacijas už nepanaudotas kasmetines atostogas mokėti ne daugiau kaip už dvejus darbo metus. Šiuo metu piniginė kompensacija už nepanaudotas  atostogas išmokama nutraukiant darbo sutartį neatsižvelgiant į jos terminą.

Anot siūlymo iniciatorių, priėmus Darbo kodekso pataisą, darbuotojai kiekvienais darbo metais privalės pasinaudoti kasmetinėmis atostogomis. Taip esą darbuotojai pailsės ir bus darbingesni.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo Vyriausybei tam pritarti, tačiau teigia, kad šie reikalavimai galiotų tik tuo atveju, jei darbuotojas galėjo atostogauti, bet to nedarė.

Šis pasiūlymas yra tarp viso paketo siūlymų Seimui, kaip tobulinti darbo santykių reguliavimą ir didinti jų lankstumą. Tarp jų – ir pačių atostogų trumpinimas iki dvidešimties dienų, taip pat reikalavimas apie atleidimą iš darbo pranešti ne prieš keturis, o prieš tris mėnesius. Didžiausią išeitinių išmokų dydį siūloma mažinti nuo pusmečio iki keturių mėnesių.

Tomas Kavaliauskas

LTV naujienų tarnyba