2011 m. lapkričio 22 d.
61 Seimo nariui balsavus už, 6 – prieš ir 20 susilaikius, po svarstymo pritarta Akcizų įstatymo pataisų projektui, kuriuo siūloma didinti akcizus rūkalams.

Po svarstymo pritarta siūlymui nuo 2012 m. kovo 1 d. didinti cigarečių specifinį akcizų tarifą nuo 132 iki 140 litų už 1000 cigarečių. Jei pataisos būtų priimtos, cigarečių pakelis vidutiniškai pabrangtų apie 0,30 lito. Apie 0,30-0,35 lito pabrangtų pigiausios kategorijos cigarečių pakelis, mažiau (apie 0,25-0,28 lito) – brangiausios kategorijos cigarečių pakelis. Cigarams ir cigarilėms taikomą akcizų tarifą siūloma padidinti nuo 80 iki 84 litų už kilogramą šių produktų. Padidinus akcizų tarifą cigarilėms iki 84 litų už kilogramą produkto, šių produktų pigiausios kategorijos pakelis, kuris šiuo metu kainuoja 5,39 lito,  pabrangtų apie 0,16 lito.

Prognozuojama, kad didės kontrabanda

Parlamentaras Evaldas Lementauskas iki 2017 metų siūlo nedidinti akcizų cigaretėms ir kitiems tabako gaminiams, nes vertinant akcizų kėlimo pasekmes Lietuvoje, būtina atsižvelgti į ekonominį ir socialinį Lietuvos kontekstą.  

„Pragyvenimo lygis šalyje šiuo ekonominiu sunkmečiu ir taip yra pakankamai žemas – gyventojai išleidžia didesnę savo pajamų dalį būtiniausio vartojimo prekėms. Jau dabar populiariausios cigaretės Lietuvoje kainuoja virš 7 litų, o dabartiniai siūlymai jas pabrangintų dar maždaug 30 ct už pakelį. Bet vargu ar tai paskatins didžiąją dalį rūkančių žmonių mesti rūkyti. Mano nuomone, tai tik paskatins ir taip didelės problemos mūsų šalyje – kontrabandos – augimą“ – sako E. Lementauskas. 

Parlamentaro teigimu, pagrindinė ekonominė kontrabandos priežastis yra dėl didelės akcizų naštos atsiradę tabako gaminių kainų skirtumai ES ir kaimyninėse šalyse. Neabejotina, kad ir  toliau branginant cigaretes bei kitokius tabako gaminius, vis daugiau rūkančių žmonių ims pirkti kontrabandines cigaretes, o kontrabandos mastai ir toliau augs.


www.lrs.lt